Не простий збіг… / Jo një rastësi e thjeshtë…

42 роки тому в Німеччині за загадкових обставин загинув поет, журналіст і музикант Юсуф Гервалла. Його тіло із чотирма вогнепальними ранами знайшли в автівці, яка так і не виїхала з гаража. Разом із Юсуфом були вбиті його брат Бардош та колега-журналіст Зека Кадрі. Всі троє мали албанське походження і були дотичні до національно-визвольної організації «Народний рух за звільнення Косова».

Тоді ще існували держави, яких сьогодні немає на мапі світу. Серед них – Югославія, а Косово входило до її складу як одна з провінцій. На перший погляд Югославія виглядала як цілком благополучна країна так званої соціалістичної співдружності. Наприклад, у 1982 році, коли в Радянському Союзі панував тотальний дефіцит, особливим щастям було «дістати» в магазині югославський одяг, взуття, сигарети чи меблі. В телевізорі співали «зірки» югославської естради, у кінотеатрах крутили «партизанське кіно» та фільми з Гойко Мітічем. Та мало хто знав, що насправді відбувалось у Югославії, у тому числі про політику геноциду по відношенню до косоварів.

Юсуф Гервалла був одним із тих, хто боровся за право етнічних албаців жити вільно на своїй землі і виступав за відокремлення Косова від Югославії. За два роки до загибелі він емігрував із родиною до Німеччини через політичні утиски на батьківщині. Але югославські спецслужби дістали його й там. Вони найняли досвідченого кілера, який виконав свою роботу і безслідно зник. За будь-яку інформацію про вбивцю Гервалли обіцяли 10000 дойчмарок винагороди. Але слідство й досі не встановило винних.

Справу батька продовжила донька Доніка. Їй було одинадцять, коли не стало Юсуфа Гервалли. Вона виросла, отримала юридичну освіту університету Гамбурга. Під час війни представляла інтереси Косова в медіа, уряді Німеччини та Бундестазі, працювала перекладачкою в Ібрагіма Ругови, який невдовзі став першим президентом Республіки Косово.

Сьогодні Доніка Гервалла-Шварц – відома державна та політична діячка, депутатка Асамблеї Косова, очолює міністерство закордонних справ. Ми неодноразово зустрічалися з нею в Приштині, де під протекторатом програми «Резиденція в Косові» живуть і працюють близько 20 українських журналістів. Напередодні нового року пані Доніка запросила нас на святкову вечерю, ми спілкувались у дружній невимушеній атмосфері.

– Для Косова дуже важливим є приклад України – маленької за розмірами держави, яка героїчно протистоїть велетенському монстру-Росії. Косово так само відстоює свою незалежність, попри постійні провокації та загрози з боку сусідньої Сербії, – зазначила вона.

Нещодавно пані міністерка мала зустріч зі своїм британським колегою Девідом Кемероном, який незадовго до свого візиту до Приштини відвідав Київ та зустрічався з Володимиром Зеленським. Просто збіг? Не думаю.

———

42 vjet më parë, poeti, gazetari dhe muzikanti Yusuf Herwalla vdiq në rrethana misterioze në Gjermani. Trupi i tij me katër plagë me armë zjarri u gjet në një makinë që nuk doli kurrë nga garazhi. Së bashku me Jusufin u vranë vëllai i tij Bardoshi dhe kolegu i tij gazetar Zeka Qadri. Që të tre ishin me origjinë shqiptare dhe ishin të lidhur me organizatën nacionalçlirimtare “Lëvizja Popullore për Çlirimin e Kosovës”.

Atëherë kishte ende shtete që sot nuk janë në hartën e botës. Në mesin e tyre është edhe Jugosllavia dhe Kosova ishte pjesë e saj si një nga krahinat. Në pamje të parë, Jugosllavia dukej si një vend plotësisht i begatë i të ashtuquajturit Commonwealth socialist. Për shembull, në vitin 1982, kur kishte një mungesë totale në Bashkimin Sovjetik, ishte një lumturi e veçantë të “merreshin” rroba, këpucë, cigare apo mobilje jugosllave në një dyqan. “Yjet” e estradës jugosllave këndonin në TV, “kinema guerile” dhe filma me Gojko Mitiqin u shfaqën në kinema. Por pak njerëz e dinin se çfarë po ndodhte në të vërtetë në Jugosllavi, duke përfshirë politikën gjenocidale ndaj kosovarëve.

Jusuf Hervalla ishte një nga ata që luftuan për të drejtën e shqiptarëve etnikë për të jetuar të lirë në tokën e tyre dhe mbrojtën ndarjen e Kosovës nga Jugosllavia. Dy vjet para vdekjes së tij, ai emigroi me familjen në Gjermani për shkak të persekutimit politik në vendlindje. Por specialet jugosllave e kapën edhe atje. Ata punësuan një vrasës me përvojë, i cili bëri punën e tij dhe u zhduk pa lënë gjurmë. Një shpërblim prej 10,000 markash gjermane u premtua për çdo informacion në lidhje me vrasësin e Gervalla. Por hetimet ende nuk i kanë identifikuar autorët.

Biznesin e të atit e vazhdoi vajza e tij Donika. Ajo ishte njëmbëdhjetë vjeç kur vdiq Jusuf Herwalla. Ajo u rrit, mori një diplomë juridike nga Universiteti i Hamburgut. Gjatë luftës, ajo përfaqësoi interesat e Kosovës në media, në qeverinë gjermane dhe në Bundestag, punoi si përkthyese për Ibrahim Rugovën, i cili shumë shpejt u bë presidenti i parë i Republikës së Kosovës.

Sot, Donika Hervalla-Schwartz është një burrështetas dhe politikane e njohur, deputete e Kuvendit të Kosovës dhe drejton Ministrinë e Punëve të Jashtme. Me të jemi takuar disa herë në Prishtinë, ku jetojnë dhe punojnë rreth 20 gazetarë ukrainas nën protektoratin e programit “Rezidenca në Kosovë”. Në prag të Vitit të Ri, zonja Donika na ftoi në një darkë festive, biseduam në një atmosferë miqësore, të relaksuar.

– Për Kosovën, shembulli i Ukrainës është shumë i rëndësishëm – një vend i vogël që kundërshton heroikisht përbindëshin gjigant Rusinë. Kosova gjithashtu mbron pavarësinë e saj, pavarësisht provokimeve dhe kërcënimeve të vazhdueshme nga Serbia fqinje, tha ajo.

Së fundmi ministrja ka pasur një takim me kolegun e saj britanik David Cameron, i cili pak para vizitës në Prishtinë ka vizituar Kievin dhe ka takuar Volodymyr Zelensky. Vetëm një rastësi? Mos mendo.

Людмила МАКЕЙ / Lyudmila MAKEY

Опубліковано у Новини земляцьких об'єднань за кордоном | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.