Пам’яті відомого аграрія – співзасновника земляцтва

Сьогодні, 15 грудня, на 90-му році життя відійшов у вічність наш земляк, учасник установчих зборів вихідців з Чернігівщини, що постійно проживають у місті Києві, на яких 22 березня 1996 року постановили створити Товариство «Чернігівське земляцтво», Іван Федорович Богдан – відомий аграрій, один з організаторів розбудови агропромислового комплексу України.

Народився Іван Федорович 28 жовтня 1932 року в мальовничому селі Моровськ Козелецького (нині Чернігівського) району в багатодітній родині, де було п’ятеро дітей. Батько, Федір Григорович (07.06.1897 – 04.031944), до війни 1941-1945 років працював бригадиром у колгоспі, а мама, Наталія Кіндратівна (03.08.1899 – 05.07.1978), – рядовою колгоспницею. У березні 1941 року родина переїхала до села Самійлівка цього ж району.

До війни Іван Богдан закінчив лише перший клас початкової школи. Йому, дев’ятирічному хлопцю разом із дорослими довелося не тільки бачити, а й переживати страхіття того часу.

Навчання в школі він відновив у вересні 1943 року після звільнення села від нацистів. Із того часу практично й почалася його трудова участь у відбудові сільського господарства. Під час канікул та після уроків він і його однолітки разом з дорослими, переважно жінками, працювали на сільгоспвиробництві.

Після закінчення семирічки в 1948 році правління колгоспу направило Івана Богдана на навчання до однорічної школи садоводів, закінчивши яку він працював бригадиром у колгоспі. Склавши іспити, в 1950 році став студентом Козелецького зоотехнічного технікуму. Але навчання в технікумі довелося перервати – 9 листопада 1951 року був призваний на чотири роки до війська. Там було навчання в однорічній школі молодших авіаційних спеціалістів, а потім впродовж трьох років служба в окремій дивізії Дальньої авіації.

Козелецький технікум Іван Федорович закінчив з відзнакою в 1958 році та був направлений на роботу в економічно відстале господарство села Омельянів. Уже 22 серпня 1959 року на загальних зборах колгоспників його у неповні 27 років обрали керівником господарства в селі Петрівське. Господарство мало 5500 гектарів сільгоспугідь, в тому числі 3600 орної, велику плинність кадрів і борг із оплати праці за 2 роки. Впродовж 1959-1962 років було закінчено електрифікацію села, через село прокладено дорогу з твердим покриттям, збудовано виробничі та житлові приміщення. 1961 рік господарство закінчило з прибутком майже в один мільйон карбованців, що дозволило повністю розрахуватися з боргами по оплаті праці.

Ще в 1959 році Іван Богдан вступив навчатися заочно до Української сільськогосподарської академії на зоотехнічний факультет. Проте характер роботи керівника господарства не дозволяв глибоко оволодіти наукою, а тому, після виконання поставлених перед господарством завдань, він продовжив стаціонарне навчання в академії, яку закінчив у 1965 році та був направлений до Міністерства сільського господарства України на посаду старшого зоотехніка по великій рогатій худобі відділу молочного і м’ясного скотарства та загальних питань тваринництва Головного управління по виробництву продуктів тваринництва і птахівництва.

З 12 травня 1970 року понад 11 років трудова діяльність Івана Федоровича була пов’язана з роботою в Головному планово-економічному управлінні Мінсільгоспу України.

1981 року його призначили на посаду начальника Головного управління підсобних промислових підприємств і промислів Мінсільгоспу, на якій працював понад 15 років – до 4 березня 1997 року.

За цей час підсобні промислові підприємства та промисли в господарствах України набули надзвичайно широкого розвитку, а зароблені кошти від виробленої та реалізованої продукції  сприяли зміцненню економіки господарств, що дозволяло фінансово забезпечувати інтенсифікацію сільськогосподарського виробництва та розвиток сільської інфраструктури.

Працюючи в міністерстві Іван Федорович всі роки велику увагу приділяв розвитку аграрної галузі Чернігівщини та Козелеччини. Останні роки брав активну участь у громадському житті колективу ветеранської організації свого міністерства, а також у заходах Чернігівського земляцтва.

Ми глибоко сумуємо з приводу смерті Івана Федоровича Богдана та  висловлюємо найщиріші співчуття його рідним і близьким.

Похорони відбудуться 17 грудня о 12:00 на Пирогівському кладовищі.

Рада ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.