Пам‘яті видатного закарпатця

На 93-му році життя відійшов у вічність Микола Іванович Бідзіля – Голова, а потім довічний Почесний голова «Товариства закарпатців у місті Києві».

Микола Іванович відомий український державний, політичний, громадський і науковий діяч, вчений у галузі космічної біології, фізіолоґії рослин, біофізики та радіобіолоґії рослин, засекречені дослідження якого пройшли апробацію у космосі, кандидат біологічних наук.

Видатний закарпатець, який народився 9 грудня 1930, у селі Сасово, Виноградівського району, Закарпатської області, є автором понад 150 праць у галузі біофізики, радіобіології та космічної біології та був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня і ювілейною медаллю «20 років незалежності України». Він був один з організаторів і лідерів Народного руху України, активний діяч на громадській і політичній арені, на рахунку якого знакові для держави рішення. 13 липня 1991 року на честь першої річниці проголошення суверенітету першим серед 14 районів міста Києва підняв державний прапор України перед Московською районною радою. А 19 серпня того ж року видав розпорядження про незаконність проголошення в УРСР ГКЧП і оголосив єдиною конституційною владою на території Московського району міста Києва районну раду та Київську міську раду народних депутатів.

Першим у світі вивчив і підтвердив радіозахисні властивості рослинних меланінів, увів до обігу поняття нативних вільних радикалів, дослідив їхні радіопротекторні якості, займався вивченням біологічної ролі нативних й радіоіндукованих вільних радикалів, а також ролі фікобілінів і фікоціанінів у біологічних процесах.

Микола Іванович 17 років присвятив педагогічній діяльності. Викладав курс радіобіології й біофізики в Українській сільськогосподарській академії (нині-Національний університет біоресурсів і природокористування). Із кінця 1950-х років разом із колегами-закарпатцями стихійно гуртував навколо себе земляків — студентів, аспірантів, учених, лікарів, митців, футболістів — щоб допомагали й підтримували одне одного, пам’ятали своєрідні й унікальні традиції, серед яких зросли на Закарпатті. Із цих починань постало закарпатське земляцтво в столиці, котре у 2000 році офіційно зареєстрували серед громадських об’єднань як товариство «Закарпатці в місті Києві», а Микола Іванович став його першим Головою, а потім довічним Почесним головою.

У 1990 – 1995 роках голова ради й виконкому, представник Президента України та голова держадміністрації Московського району міста Києва. Саме в ці буремні часи гартувалась незалежність Української держави.

Микола Бідзіля залишив земне життя 13 травня 2023 року. Попрощатися з ним до Церкви Святого Миколая на Аскольдовій прийшли його рідні, колеги та знайомі.

Поховали відомого політика, науковця, державного та громадського діяча на Байковому цвинтарі, ділянка № 27-а. Адреса: м. Київ, вул. Байкова, 6.

Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким Миколи Івановича Бідзілі.

Рада ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

Опубліковано у В громадських організаціях, Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.