Почнімо новий навчальний рік з Батурина!

Останні трагічні події в Україні примушують замислитися над багатьма важливими речами, згадати історичні аналогії сучасним реаліям. Адже саме  історія має велике значення у вихованні молодого громадянина. Без історичної пам’яті, без знання та вшанування свого минулого будь-яке суспільство втрачає риси національної ідентичності. Особливо актуальною сьогодні є роль музейних закладів як ідейно-патріотичних осередків, які на героїчних прикладах минулого виховують громадян країни.

Нещодавно відбувся робочий візит Віце-прем’єр-міністра України В’ячеслава Кириленка до Батурина. Наскрізна тема зібрання – роль Батурина в історії України та збереження об’єктів Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Серед  питань робочої наради, яку провів В’ячеслав Анатолійович, окрім важливих фінансових і майнових, були також такі, які стосувалися патріотичного виховання підростаючого покоління, поглиблення знань про гетьманський період в історії України. Про єдиний політичний курс держави у патріотичному вихованні майбутньої еліти нації свідчить і старт ІІІ Всеукраїнського етапу військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») 14 серпня саме в Батурині!

2

1

На нараді наголошувалося на необхідності, з метою посилення патріотичного виховання, глибокого ознайомлення зі сторінками нашої історії, формування відчуття самобутності й неповторності культури української політичної нації, організації та проведенні екскурсій до Гетьманської столиці нашої України для учнів загальноосвітніх і вищих навчальних закладів. Особливо це важливо в часи жорсткого протистояння з Російською Федерацією.

Серед багатьох прикладів «братерських» стосунків з північним сусідом є такий, що став символом національного болю, перерваної величі і сплюндрованої гідності одночасно. Це Батуринська трагедія 1708 року, коли у відповідь на спробу гетьмана Івана Мазепи здобути незалежність України від Росії, уклавши україно-шведський союз з Карлом ХІІ, силою російських окупаційних військ гетьманський Батурин був перетворений на руїни. Жорстока доля спіткала його захисників і мешканців. Подробиці цього терору докладно фіксують ряд писемних джерел, вони підтверджуються матеріалами археологічних досліджень двох останніх десятиліть. Таким чином у Батурині з допомогою російської зброї і репресій на деякий час було придушено волю українського народу до незалежності. Російські націоналісти в усі часи ліпили образ ворога з бандерівців, петлюрівців, мазепинців. Тобто з тих, хто найрішучіше прагнув визволити Україну з обіймів Росії. Те, що кожен народ має власну історичну пам’ять, є цілком природним та закономірним, як і те, що пам’ять одного народу часто суперечить пам’яті  іншого…

Війна з Росією, незважаючи на весь трагізм ситуації, стала могутнім чинником, який спонукає громадян України згуртовуватися. Кожен українець повинен знати, якою ціною була добута перемога і які жертви довелося принести його народові на вівтар незалежності.

Ми вітаємо освітян з початком нового навчального року та  запрошуємо вас до Батурина! Давайте разом виконаємо високу місію з виховання українця – патріота на прикладі Гетьманської столиці України, знання та розуміння історії якої має надзвичайне значення для кожного українця – адже саме Батурин вже три століття береже той вогонь, що надихає українців вичавлювати рабів в собі, берегти те самобутнє, що вирізняє нас і чим ми можемо та повинні пишатися.

Наталія СЕРДЮК, Наталія САЄНКО, НІКЗ «Гетьманська столиця»

Фото Віктора Кошмала

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.