Хай як доля припече, поруч другове плече!

В незалежній Україні довгий час на заміну радянській системі ідеологічного та військово-патріотичного виховання підростаючого покоління нічого не було запропоновано. Врешті, перемогла ідея виховання молоді в дусі козацтва часів Запорізької Січі. Наразі всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, важливим засобом формування патріотичної свідомості, спортивно-оздоровчої роботи. Метою гри «Джура» є виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя духовно багатої та фізично розвиненої особистості.

У 2008 році в Україні було проведено перший етап дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура», у минулому році – другий етап – на Хортиці (Запоріжжя). Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №31/9-77 від 17.02.2014 р. третій (Всеукраїнський) етап гри було заплановано провести з 12 до 24 серпня у формі таборування з елементами рейду. І починати цей захід випала честь саме Батурину! Звідси і акція відкриття гри названа «Гетьманський Батурин». До головного штабу з підготовки та проведення третього етапу гри «Джура» увійшли представники Міністерства освіти та науки, Товариства сприяння оборони України, Міністерства культури, Міністерства оборони, Міністерства молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України, Сумської, Чернігівської та Полтавської обласних держадміністрацій, Українського державного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді та громадських організацій. З 10 до 13 серпня у місті над Сеймом з підготовчою метою пройшов семінар таборової старшини та впорядників. Під час програми відкриття табору, а саме ватри «В колі друзів» був представлений і Батуринський загін пластунів імені Дмитра Чечеля (керівник — отець Роман Кривко).

Найцікавіше, а саме старт гри, відбувся 14 серпня. Зранку до Батурина прибули 26 роїв, 260 дітей від 14 до 17 років з усіх областей України, (включно з автономною республікою Крим) і окрема команда від міста Києва. Дуже промовисті назви роїв: «Лицарі Сумщини», «Буські силовики», «Подільський булат», «Хотинські козаки», «Литаври», «Ратиборець», «Волинські яструби», «Гадяцькі вепри», «Патріот», «Несамовиті орли» та інші. Після шикування біля Батуринської загальноовітньої школи, відбувся парад учасників гри вулицями міста до самісінького історичного серця гетьманської столиці — Майдану Гетьманської Слави. Символічно, біля пам’ятника «Гетьмани. Молитва за Україну», на козацькому колі зібралися: Міністр молоді і спорту України Ігор Жданов, заступник Міністра освіти і науки України Андрій Гевко, народні депутати України Олег Петренко та Ігор Артюшенко, представники Чернігівської та Сумської обласних державних адміністрацій, Бахмацької районної державної адміністрації. Сльози виступали на очах, коли під акомпанемент навчально-військового духового оркестру військової частини №169 з смт Десна, юні патріоти заспівали Державний гімн України…

DSC_0047

DSC_0055

Після благословення отцем Романом (Кривком), перше слово було надане головному судді гри, заступнику директора Українського державного центу туризму і краєзнавства учнівської молоді Олегу Бондарчуку. Він зачитав привітання учасникам і глядачам гри від Віце-прем’єр-міністра-Міністра культури України В’ячеслава Кириленка, де йшлося про велику суспільну потребу формувати високі духовні ідеали у молоді, за якою майбутнє. Далі звернення з побажаннями заслужених перемог учасникам від Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка зачитав Ігор Жданов. «Сьогодні священна земля відродженої гетьманської столиці – місто Батурин – зібрала юних патріотів з усіх регіонів нашої держави. Зберігаючи славні традиції своїх предків, ви робите шляхетну справу – гартуючи дух і тіло, творите сильне незламне покоління захисників України», – йдеться в зверненні очільника держави. Символ гри – дерев’яну різьблену скульптуру «Котигоршко» урочисто передали від Запорізької облдержадміністрації, Чернігівській, а потім Сумській облдержадміністраціям.

Потім, згідно попереднього жеребкування, діти вправлялися у конкурсі стройової підготовки «Впоряд». Конкурс складався із обов’язкових елементів, як-от перешикування рою з однолави у дволаву, проходження урочистим ходом з виконанням військового вітання під час руху, поворотів, кроку на місці, проходження із виконанням ладової пісні, так і двох творчих завдань. З особливим трепетом діти підійшли до пошиття одностроїв – всі вони були патріотичні та неповторні! Врешті стомлені судді, чесно зробивши свою справу, оголосили переможців конкурсу: «Волинські яструби» (Волинська область) – І місце, «Чорноморські козаки» (Одеська область) – ІІ місце та «Патріот» (Вінницька область) – ІІІ місце. Паралельно змаганням учасники відвідали об’єкти заповідника «Гетьманська столиця», що входило у сценарій цього дня.

DSC_0169

DSC_0218

Подальший маршрут гри «Джура» проліг до села Таранського Конотопського району, далі до ще однієї  гетьманської столиці – Гадяча, а на останок на молодий цвіт нації чекають у Полтаві. Тож остаточних лідерів гри визначать не раніше 26 серпня. У добрий час!

Чекатимемо з нетерпінням на остаточні результати гри!

Наталія СЕРДЮК, завідувачка відділом науково-просвітницької роботи НІКЗ «Гетьманська столиця»

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.