У п’ятницю, 29 листопада, в селі Варагє у Республіці Косово стався вибух на мережі водопостачання Ібар-Лепенці. Цей населений пункт знаходиться у 60 кілометрах від столиці Приштини, в муніципалітеті Зубін-Поток на півночі країни. Атака пошкодила водоканал і призвела до тимчасового припинення водо- та електропостачання в регіоні. Поліція підтвердила факт вибуху та заявила, що веде розслідування.
Регіональна водопровідна компанія «Митровіца» повідомила про перебої з постачанням питної води та закликала громадян Косова запастися водою. Центральна влада Косова назвала вибух терористичним актом і поклала відповідальність на Сербію.
Серія атак і заходи уряду
Вибух став уже третьою атакою за останні три доби на півночі Косова, де мешкають етнічні серби. Раніше, 26 і 28 листопада, були здійснені напади з використанням гранат на поліцейську дільницю та будівлю муніципалітету в Звечані. Це той самий муніципалітет, де у травні-червні 2023 року відбулися сутички місцевих просебських активістів із косовською поліцією та миротворчими силами НАТО KFOR.
Нинішні атаки припали на час державного свята у Республіці Косово – День державного прапора Албанії. Про те, чому косовари шанують албанський прапор, читайте тут.
У суботу Рада безпеки Косова провела екстрене засідання, після якого уряд ухвалив заходи для захисту критичної інфраструктури. Поліція та Сили безпеки Косова були залучені до посилення охорони мостів, підстанцій, антен та інших об’єктів.
«Також було активізовано міжінституційне та міжнародне співробітництво з метою запобігання подібним нападам у майбутньому», – йдеться у комюніке Радбезу.
Політична реакція
Прем’єр-міністр Альбін Курті та президентка Вйоса Османі виступили зі зверненнями до громадян та звинуватили в атаках Сербію. За їхніми словами, ці акти організовуються сербською державою та підтримуються терористичними організаціями, такими як «Цивільна оборона» та «Північна бригада».
Вйоса Османі сказала, що «сербські злочинні угруповання програли в кожній битві з інституціями Косово» і що «вони програють знову в своїх боягузливих спробах атакувати життєво важливу інфраструктуру нашої Республіки».
Альбін Курті звинуватив «офіційний Белград та його кримінальні структури на чолі з Міланом Радойчичем, які підтримують сербські установи та президент Сербії Александар Вучич».
Радойчич, політик і заможний бізнесмен, який має зв’язки з правлячою популістською партією Сербії та Вучичем, був серед 45 осіб, яким висунули звинувачення в Косові у зв’язку з перестрілкою минулого року, під час якої косовський поліцейський був убитий після вторгнення озброєних сербських бойовиків. Лише троє сербів були заарештовані, інші перебувають на волі, включаючи Радойчич, якого, за словами Приштини, захищає Белград, повідомляє abcnews.go.com.
Міністр закордонних справ Сербії Марко Джурич, у свою чергу, засудив п’ятничний вибух. Втім, він назвав заяви Косова безпідставними та такими, що підривають зусилля конструктивного діалогу. Джурич розкритикував Альіна Курті за те, що той поспішає «вказувати пальцем на Белград без доказів».
Міжнародна реакція
США та Європейський Союз рішуче засудили атаки та закликали притягнути винних до відповідальності. Вони наголосили, що такі акти насильства є неприйнятними в демократичному суспільстві.
Зокрема, посол США у Косові Джеффрі Ховеньєр у своїй заяві зазначив:
«Ми уважно стежимо за ситуацією, будемо підтримувати повне розслідування та запропонували нашу повну підтримку уряду Косово, щоб забезпечити ідентифікацію та притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за цей злочинний напад.
Водночас ми засуджуємо нещодавні напади з гранатами на поліцейську дільницю в Звечані 26 листопада та на будівлю муніципалітету Звечана 28 листопада. Цим насильницьким діям немає місця в демократичному суспільстві, і особи, відповідальні за ці злочинні напади на законну владу Республіки Косово, повинні бути притягнуті до відповідальності.
Сполучені Штати Америки продовжуватимуть солідаризуватися з народом і урядом Косова перед обличчям таких злочинних нападів».
Історичний контекст і поточні переговори
Косово проголосило незалежність від Сербії у 2008 році, яку Белград досі не визнає. Зокрема, сербські лідери та медіа називають Косово «самопроголошеною республікою», а її уряд «етнонаціоналістичним режимом». Ці ж самі наративи використовують і російські пропагандисти, аби зганьбити Республіку Косово та її керівництво.
Незважаючи на міжнародні зусилля щодо нормалізації відносин, напруженість між сторонами зберігається.
Брюссель і Вашингтон закликають до виконання домовленостей, досягнутих у 2023 році, зокрема щодо створення Асоціації муніципалітетів із сербською більшістю.
Оголошення муніципалітету Північної Митровиці про постачання питної води
Через припинення водопостачання, спричинене нападом на канал Ібер-Лепенці, муніципалітет Північної Митровиці вирішив розміститирезервуари з питною водою в різних районах міста.
Локації та графік розташування цистерн:
- 13:00 – Боснійський квартал;
- 13:45 – Околиці біля лікарні;
- 14:30 – Околиці біля поліцейської дільниці.
Муніципалітет також повідомив, що резервуари будуть доступні й в інших районах міста, доки водопостачання не буде відновлено.
Людмила МАКЕЙ
Фото: New Delhi Times