Презентація та подарунки

Осіннього погожого дня – 26 жовтня – делегація Прилуцького відділення Чернігівського земляцтва у складі заступника голови Миколи Гордієнка, члена земляцтва Івана Забіяки, оператора Олексія Бароненка, представника роду Горленків, що живе в Прилуках, Ігоря Поспєлова прибула в село Українське на презентацію реконструйованої могили Василя Горленка. 

З району приїхали голова Талалаївської райдержадміністрації Анатолій Дупа, голова райради Юрій Дзюбан, заступник голови РДА Лариса Шевченко, головний редактор газети «Трибуна хлібороба» Олександра Гостра, директор централізованої районної бібліотечної системи Валентина Шкуратова, начальник відділу освіти, молоді та спорту Ніна Луценко, батюшка Талалаївської церкви святої великомучениці Варвари Віктор. Прийшла майже вся місцева школа: учні, вчителі разом із директором Тетяною Борейко.

Виступали Анатолій Дупа, Лариса Шевченко, Тетяна Борейко, Володимир Киричок, Іван Забіяка. Говорили про значення відродження та збереження осередків культури, особистостей, які зробили великий внесок у розвиток української культури та потребують уваги ентузіастів, влади, вкладення відповідних коштів, дякували за виконану роботу.

Іван Забіяка повідомив про створення громадського благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка», завданням якого є видання творчої спадщини як самого Василя Горленка, так і творів місцевих авторів та історико-краєзнавчих досліджень, документальних джерел історій сіл району, громади, а також про заснування премії його імені, що вручатиметься авторам за кращі літературні твори, краєзнавчі дослідження та благодійникам, які активно співпрацюватимуть із фондом. Повідомив про перше надходження на рахунок фонду коштів у сумі 29920,02 гривень від особи, що живе в Харкові, але народилася в Куликівському районі Чернігівської області. Про фонд і умови премії буде повідомлено окремо.

Держава має зміцнюватися не лише збільшенням урожайності гектарів на землях України, а й насамперед відродженням і розвитком як загальної культури, так і особистої кожного її громадянина.

Могила одного з найвизначніших українських культурологів кінця ХІХ – початку ХХ століття була досить тривалий час у занедбаному стані. Були часи, коли практично не можна було знайти її в заростях кущів і бур’янів.

З ініціативи вихідця з села, дослідника творчості Василя Горленка Івана Забіяки та за підтримки керівника відділення Павла Кривоноса було розпочато реконструкцію могили. Іванові Забіяці вдалося залучити помічників – місцеву владу, кількох небайдужих мешканців села, вихідців із нього, депутатів районної та обласної рад на реалізацію задуманого плану. Було розчищено значну частину території кладовища, навколо надмогильного пам’ятника покладено тротуарну плитку, залито бетоном доріжку від дороги до пам’ятника. Могила набрала зовсім іншого вигляду і стала туристично привабливим об’єктом.

Виступаючи після освячення пам’ятника, батюшка Віталій сказав, що ноша, взята на плечі тим, хто відроджує такі пам’ятники, дорівнює ноші побудови храмів. Україні потрібні такі храми.

І хоча вже понівечений в селі Українське один із вказівників до могили Василя Горленка, у вандалізмі якого спрацював людський фактор, і тепер достатньо лише вітру, щоб цей вказівник остаточно відпав від стовпа, є сподівання, що презентація, виступи гостей внесли значний позитив у душі вчителів, учнів школи, мешканців села, змінили на краще ставлення до факту реконструкції, до особистості Василя Горленка. Особливо це стосується учнів, що прийшли з букетами живих квітів і поклали їх на надмогильну плиту, яка майже вся була в квітах, у різнобарв’ї осені. Більшість із цих дітей назавжди запам’ятають і триматимуть у своїх душах цю подію, свою присутність на ній.

Земляки привезли й поставили корзину з квітами.

Від імені Чернігівського земляцтва і особисто Павла Кривоноса відзначено ентузіастів реконструкції могили. Відзнакою ГДІП нагороджено Івана Забіяку, якому в цьому році виповнилося ще й 65 років. Микола Гордієнко вручив Почесні грамоти Володимирові Киричку та Михайлові Логвиненку, Подяки – Ларисі Лисенко, Геннадію Тригубченко, Олександрові Романенку та Олександрові Сулименко.

У Шевченківській світлиці Талалаївської школи, відкритій земляцтвом у цьому році, Микола Гордієнко вручив директору Світлані Михно довідник лауреатів Шевченківської премії, художній альбом з портретами Шевченка, годинник із гербами земляцтва, Прилук, Срібного і Талалаївки. Іван Забіяка від імені земляка Миколи Мірошниченка подарував школі волейбольну сітку.

Ці події фіксували на камери Олександра Гостра, Олексій Бароненко та водій Михайло Цвік Отже, захід не став одномоментним фактом місцевого, районного значення, а буде відомим як у друкованих, так і електронних ЗМІ, стане відповідним внеском у загальнонаціональну культуру, залишиться історичною подією для майбутніх поколінь.

Олександр ГОРБАНЬ

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.