Про насущне та духовне

2 жовтня, після тривалої перерви, Рада ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво» зібралася на засідання з порядком денним: 

  1. Про проведення зборів відділень у жовтні-листопаді 2018 року
  2. Про скликання конференції та затвердження порядку денного її роботи, визначення часу проведення зібрання земляцтва.
  3. Про передплату газети «Отчий поріг» на 2019 рік.
  4. Про участь земляцтва у конкурсі культурно-мистецьких проектів Українського культурного фонду (індивідуальний проект «Знати, берегти, любити»).
  5. Організаційні:

– про зміну керівника Ніжинського відділення (до складу Ради буде введений після конференції);

– про відкриття меморіальної кімнати Героя України Левка Лук’яненка в будинку Чернігівської садиби у Національному музеї архітектури і побуту України;

– про відкриття меморіальної дошки Миколі Компанцю у селі Смолин Чернігівського району.

Відкрив засідання голова Ради земляцтва Віктор Ткаченко.

Він нагадав, що за час від останнього засідання Ради відійшли у вічність активні члени земляцтва:

Левко Григорович Лук’яненко з Городнянського відділенняюрист, дисидент, політв’язень, письменник, політик і громадський діяч, народний депутат України 4-х (І, ІІ. ІV, V) скликань, член-засновник Української Гельсінської групи, один з батьків-засновників Незалежності України, автор «Акта проголошення незалежності України», Надзвичайний і Повноважний Посол України, Герой України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка;

Борис Степанович Харитонов з Прилуцького відділення – актор естради, театру та кіно, поет, драматург, член Національної спілки журналістів України, заслужений артист України;

Валерій Юрійович Сарана з Чернігівського відділеннядержавний і громадський діяч, перший голови Чернігівської краєвої організації Народного Руху України (1990-1992), член оргкомітету Установчого з’їзду Народного Руху України (1989), заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань (1992-1994), один із засновників Товариства «Чернігівське земляцтво» в місті Києві;

Віталій Федорович Шевченко з Ічнянського відділення – політик, громадський діяч, журналіст, письменник, народний депутат України II, III, IV-го скликань, голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (2005-2009), заслужений журналіст України, почесний громадянин міст Ічня та Фастів;

Віталій Андрійович Масол з Чернігівського відділення – державний і громадський діяч, політик, голова Ради Міністрів Української РСР (1987-1990), прем’єр-міністр України (1994-1995), депутат Верховної Ради УРСР IX– XI скликань, народний депутат СРСР у 1989 – 1991 роках, народний депутат України І-го та ІІ-го скликань, почесний громадянин міста Києва та Чернігівської області.

Їх пам’ять вшанували хвилиною мовчання.

По першому питанню порядку денного доповідала виконавчий директор Товариства Тетяна Літошко, по якому вирішили провести збори відділень у жовтні-листопаді: про дати проведення повідомити офіс земляцтва надати до 15 жовтня, а після їх проведення – інформацію про роботу впродовж року, план на наступний 2019 рік, уточнений список членів відділення та список обраних делегатів на конференцію.

По другому питанню порядку денного доповідав Віктор Ткаченко і вирішили скликати конференцію 14 грудня о 17:00, на яку обрати, крім керівників відділень, ще по 3 делегати від кожного відділення, а також запросити всіх почесних членів Ради.

Рада також затвердила порядок денний конференції:

  1. Доповідь голови Ради про роботу земляцтва у 2018 році.
  2. Звіт ревізійної комісії.
  3. Про обрання голови Ради Товариства.
  4. Про внесення змін до Ради Товариства.
  5. Про порядок проведення 23-го зібрання земляцтва.
  6. Про вирішення фінансових питань.

По третьому питанню порядку денного доповідала Тетяна Літошко, котра зазначила, що газета «Отчий поріг» багато років користується попитом серед чисельних читачів – земляків не тільки у Києві та в Чернігівській області, а й в інших регіонах України.

Свою думку з приводу подальшої долі газети висловив і її видавець-головний редактор журналу «Дім, сад, город», заслужений журналіст України, почесний член Ради земляцтва Микола Халимоненко.

Прозвучали його пояснення щодо подорожчання паперу, видавничих і поштових послуг.

Звучали у виступах Тетяни Андріївни та Миколи Івановича і побоювання з приводу ще невизначеності долі щодо розповсюдження періодичних видань «Укрпоштою» в наступному році.

Однак, вирішили, що й на наступний рік буде передплачена кількість газет не менша від поточного року.

По четвертому питанню порядку денного також доповідала Тетяна Літошко. Вона розповіла про участь земляцтва у конкурсі культурно-мистецьких проектів Українського культурного фонду з індивідуальним проектом «Знати, берегти, любити», що передбачає всебічне обстеження, відео та фотофіксацію стану пам’яток культури і місцевих музеїв у п’яти сільських районах Чернігівської області силами тимчасових експедиційних колективів відділень земляцтва.

Планується проведення семінарів у п’яти районах: Коропському (меморіал Миколи Кибальчича), Борзнянському (музей Олександра Саєнка), Ріпкинському (музейний комплекс «Древній Любеч»), Бобровицьому (музей Павла Тичини), Чернігівському (державний історико-культурний заповідник «Садиба Лизогубів») за участі представників Асоціації земляцтв України. Головне завдання проекту – формування плану досліджень об’єктів культури силами громадських організацій; визначення характеру публікацій у ЗМІ щодо культурологічних досліджень у рамках проекту.

Окремі сюжети стануть основою відеофільму, фотографії – фотоальбомів, які передбачається розмістити на сайтах земляцьких організацій і розповсюдити в середовищі учасників земляцького руху.

Загальний бюджет проекту 414409 (чотириста чотирнадцять тисяч чотириста дев’ять) гривень.

Головна мета проекту – дослідити проблеми музеїв, пам’яток культуриу районах Чернігівської області – Коропському, Борзнянському, Бобровицькому, Ріпкинському, Чернігівському з метою покращення діяльності закладів. Провести комплекс заходів, спрямованих на покращення роботи музеїв, об’єктів культурної спадщини; підтримка творчих колективів.

Надання допомоги у збереженні культурологічних об’єктів у Коропському, Борзнянському, Бобровицькому, Ріпкинському, Чернігівському районах силами Коропського, Борзнянського, Бобровицького, Ріпкинського, Чернігівського відділень земляцтва, шляхом проведення семінарів узагальнити позитивний досвід краєзнавців.

Короткостроковим результатом проекту стане: розширення музейних фондів та оновлення експозицій.

Проект сприятиме масштабному покращенню роботи сільських закладів культури.

План моніторингу проекту реалізується регіональними відділеннями земляцтва та ревізійною комісією земляцтва. В процесі оцінки братимуться до уваги відгуки у ЗМІ області, участь аматорських колективів, бібліотек і музеїв у регіональних та загальнодержавних конкурсах.

Керівник проекту Тетяна Літошко.

В ході обговорення четвертого питання порядку денного виникло запитання у члена Ради, голови Бахмацького відділення Олександра Пухкала. Його, зокрема, зацікавило: хто та з яких міркувань відбирав музеї в цих п’яти районах (Коропському, Борзнянському, Бобровицькому, Ріпкинському, Чернігівському); чому, наприклад, залишили поза увагою Качанівку Ічнянського та Батурин Бахмацького району?

Тетяна Літошко пояснила, що у відборі музеїв брала участь Валентина Андріївна Шестопалова – режисер попередніх відеофільмів про діяльність земляцтва, яка буде працювати над створенням відеофільму після всебічного обстеження, відео – та фото фіксації стану пам’яток культури та місцевих музеїв у 5-ти сільських районах силами тимчасових експедиційних колективів. Крім того, вона пояснила, що визначальним була ще й віддаленість музеїв від столиці, оскільки Фондом передбачається обмежене фінансування транспортних послуг для тимчасових експедиційних колективів. Тетяна Андріївна також зазначила, що кошти на розвиток музеїв не передбачаються, фінансуватиметься лише виконання робіт за договорами, зокрема і створення відеофільму.

По п’ятому питанню порядку денного доповідав Віктор Ткаченко.

Віктор Вікторович представив членам Ради та запрошеним новообраного голову Ніжинського відділення Олександра Харченка, повідомив про згоду Станіслава Довгого бути очільником Менського, а Віктора Кузуба – Коропського відділення.

Олександр Харченко у своєму виступі зупинився на своїх біографічних даних і поділився планами відділення на найближчий період часу.

Володимир Васенюк – радник президента Малої академії наук України і однокурсник Станіслава Довгого, підтвердив серйозність намірів Станіслава Олексійовича щодо роботи в якості керівника Менського відділення.

Віктор Кузуб запевнив, що за два місяці має намір перейти на роботу в Київ і тоді очолить Коропське відділення.

Обговорюючи питання про відкриття меморіальної кімнати Левка Лук’яненка та меморіальної дошки Миколі Компанцю, Олександр Пухкал запропонував, щоб земляцтво долучилося до участі в роботі щодо створення пантеону слави видатних особистостей Чернігівщини.

На завершення засідання:

Володимир Йовенко передав Віктору Ткаченку книгу Катерини Василівни Кузьменко – Лісовенко «Затоплена придніпровська цивілізація. Історія. Людські долі»;

Заступник голови Прилуцького відділення Микола Гордієнко ознайомив з останніми досягненнями Прилуцького відділення та попрохав Раду земляцтва відзначити тих, хто активно працював на упорядкуванні могили Василя Горленка;

Для офісу земляцтва Микола Павлович передав годинник від Прилуцького відділення.

Валентина Терещенко подякувала Віктору Ткаченку, за те, що Менське відділення буде мати Станіслава Довгого у якості керівника.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Фото автора

Читати також:

Протокол №4/18 засідання Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

Від редакції сайту

З питань придбання книги «Затоплена придніпровська цивілізація. Історія. Людські долі» звертатися до Володимира Михайловича Йовенка:

тел. +380459428283

e-mail: s-rada-shevchenkove@ukr.net

Опубліковано у Заходи Ради земляцтва | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до Про насущне та духовне

  1. Юлія Бойправ коментує:

    Де можна придбати книгу Катерини Василівни Кузьменко – Лісовенко «Затоплена придніпровська цивілізація. Історія. Людські долі»?

  2. Оксана Ошовська коментує:

    Я також шукаю цю книгу. Підкажіть, будь ласка, де можна її придбать.
    Мій батько та дядько родом з Старого Глибова, ще маленькими хлопчиками, мимоволі стали переселенцями, як і всі односельчани. Зараз ця книга, буде для них найкращим подарунком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.