Про проведені в Чернігівській області заходи з відзначення Дня захисника України

На виконання Указу Президента України від 14.10.2014 №806/2014 «Про День захисника України», відповідно до листа Офісу Президента України № 04-01/2535 від 10 жовтня 2019 року і обласного плану заходів з підготовки та відзначення Дня захисника України у 2019 році від 07.10.19,  Департамент культури і туризму, національностей та релігій ОДА подає інформацію про організовані та проведені заходи.

09 жовтня – організовано та проведено спільно з Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки урочистих проводів призовників (46 чоловік) до лав ЗСУ та інших військових формувань ( біля пам’ятного знаку «Борцям за волю і незалежність України»), за участі артистів обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, секретаря Чернігівської єпархії УПЦ (ПЦУ), настоятеля Катериненської церкви митрофорного протеієрея Романа (Кіника), який благословив призовник на добру службу.

«СЬОГОДНІ КЛАСНА ПОГОДА – НАД НАМИ НЕМАЄ ГРАДІВ ТА НЕМАЄ МІНОМЕТНИХ ОБСТРІЛІВ І ПОСТРІЛІВ СНАЙПЕРІВ», – Саме так у цей дощовитий день звернувся до призовників Чернігівщини на урочистій відправці призовників до лав Збройних Сил України та інших військових формувань під традиційною назвою «Час нових Героїв» ветеран АТО, заступник командира 13-го мотопіхотного батальйону, а нині – голова спілки цього підрозділу підполковник запасу Ігор Бизган.

Розпочався захід із покладання квітів до Пам’ятника борцям за волю і незалежність України. Таким чином присутні вшанували українських героїв всіх поколінь – починаючи від лицарів Костянтина Острозького і козаків Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького та Петра Мазепи і до сучасних захисників України – воїнів Небесної сотні та учасників неоголошеної російсько-української війни на Сході країни.

Із напуттям до призовників звернулись представники органів державної влади та місцевого самоврядування – Наталія Романова та Арсен Дідур.

Обласний військовий комісар полковник Олександр Криворучко привітав «винуватців свята» із присвоєнням їм першого військового звання – солдат та побажав їм якомога якісніше опанувати військові спеціальності, акцентувавши увагу, що після закінчення строкової служби хлопці будуть надійним і фаховим резервом для українського війська. Звісно, в чергове комісар зауважив на тому, що «строковики» до участі в зоні проведення ООС не залучатимуться – це незмінна політика керівництва держави та Збройних Сил і вимоги Закону.

Заступник голови Чернігівського відділення Української спілки ветеранів Афганістану Анатолій Кирилюк привітав призовників з визначною подією у їхньому житті і побажав їм достойно продовжувати військові традиції стародавнього Сіверського краю і завжди пам’ятати про свої родини та малу батьківщину. «Буде важко, але ви все здолаєте» – саме так він завершив свій виступ.

Кожного присутнього розчулив вірш, що прочитала представниця Громадської організації «Єдина родина Чернігівщини», мати одного із полеглих Воїнів Белеванцева Олена. Кожен учасник заходу надовго пам’ятатиме слова, які неодмінно закарбувались у їхніх серцях – «Шануйте подвиг наших Героїв-захисників! Служіть во славу України».

За традицією батьки Героїв, які віддали своє життя задля незалежності і суверенітету України подарували призовникам обереги, які зробили власноруч.

Отець Роман Кіник, настоятель храму Святої великомучениці Катерини якій зазвичай бере активну участь у проводах до війська, благословив молоде поповнення на щасливу службу молитвою та, окропив їх освяченою водою, побажавши призовникам легкої та доброї служби.

Із неабияким захватом присутні дивились на показові виступи представників Державної прикордонної служби та нацгвардійців.

Яскравою окрасою свята було участь провідних мистецьких колективів Чернігова – духового оркестру Військово-музичного центру Сухопутні війська ЗС України та артистів Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм (академічного народного хору, солістки заслуженої артистки естрадного мистецтва України Ніни Коцур, ведучої – Інни Василенко).

12 жовтня – надано сприяння ГО «Жіноча волонтерська сотня Чернігова» в проведені в обласному академічному українському музично драматичному театрі імені Тараса Шевченка урочистої церемонії вручення відзнаки «Лицарський хрест добровольця».

14 жовтня –  організовано та проведено заходи до Дня захисника України  в місті Чернігові:

– з 09:00 – святкове богослужіння у Катерининській церкві.

– з 10:00 – покладання квітів в сквері імені Миколи Попудренка: до братської могили, до меморіальних стел загиблим при проведені АТО/ООС та Героям Небесної сотні, пам’ятного знаку «Борцям за волю і незалежність України» за участі керівництва області та міста, народного депутата України А.Полякова, військових ОК «Північ», Чернігівського прикордонного загону, ветеранів АТО/ООС, курсантів та офіцерів Академії Державної пенітенціарної служби, представників родин загиблих героїв, громадськості.

З 11:00  на Красній площі проведено ІІ Всеукраїнський захід «Покровська книжкова толока», о 18.00 – в обласному Молодіжному театрі в рамках заходу – показ вистави до 125 – ти річчя Олександра Довженка «Зачарована Десна». «Покровська книжкова толока» – відбулася в Чернігові за правилами чудової осінньої пані. 14 жовтня внесено в український календар чорно-червоною історією. В цей день вшановуємо аж чотири події – свято Покрови Божої Матері, День Захисників України, День Української повстанської армії та День козацтва. Всі ці події мають глибоку значимість для українців, за якою заховано багато болю і смутку, хвилювання та сліз. І про ці події мають знати майбутні покоління не просто з уст виступаючих представників влади, які почасти й не заглиблюються в те, що говорять на сценах, а найперше із уст авторів-дослідників, істориків, мовознавців, експертів у галузі культури, і, взагалі, культурного, видавничого і літературного середовища, простіше сказати, з книг і авторів, які їх творять. З цього приводу у місті Чернігів вже вдруге відбувається Покровська Книжкова толока, яку проводить активістка, директор бібліотечної системи міста Чернігова Людмила Зіневич спільно із Чернігівським міським управлінням культури і туризму – начальник Олександр Шевчук та за участю Громадської організації «Книжкова толока» – керівник і організатор усіх творчих поїздок по Україні і за кордон Люба Хомчак.

У цьому контексті важливо зазначити, що технічним забезпеченням і рекламою опікувалася Галина Петрова. А бібліотечними заходами – увесь колектив обласної дитячої та дорослої бібліотек і, до речі, за особистої ініціативи та пожертвувань. Цьогоріч, на Покровську Книжкову толоку приїхали книговидавці та письменники Львівщини завдяки фінансуванню Львівської обласної державної адміністрації, яка два роки тому підтримала культурний проект Книжкової толоки і який дає сьогодні неймовірний розголос щодо привернення уваги до книгочитання. Як у народі кажуть: «Вода камінь точить», такою є й надія у Люби Хомчак і у членів команди, що всі області України незабаром приєднаються до Всеукраїнського проекту «Книжкова толока». Зрештою, аналізуючи масштаби проведених культурних книговидавничих подій, які організувала ГО «Книжкова толока» (керівник Люба Хомчак), хочеться, щоб керівники галузі культури України активно долучилися до наймасштабнішого культурно-громадського проекту та знаходили фінансування на його проведення, який сьогодні можна назвати Інститутом книгочитання на колесах.

Об 11:00 год відбулося відкриття Покровської толоки на центральній алеї у місті Чернігів. Розміщені палатки на видному місці привертали увагу всіх, хто цього дня йшов міською площею. Тут книговидавці представили читачам багатий вибір української книжки, автори презентували свої видання, а зі сцени звучав літературний колаж за участю поетів та літераторів, музикантів і виконавців. Чи потрібна чернігівцям книжка? Впевнена, так. Чи активно купляли? Надіюся, наступного року будуть активніші… бо вода камінь точить. Проте, ця подія вже привернула увагу до себе жителів не лише Чернігова, а й краю Сіверщини та Полісся. Зазначу, мені було цікаво не лише продавати свої книги, а й спілкуватися з читачами, презентувати найкращі праці видавництв Львова і не тільки, серед яких фотоальбоми і книги про Львів і про Україну.

Багатьох цікавили матеріали, як продукт краси, інших, як історико-краєзнавча цінність, купляли книги про вишивані костюми, традиції рідного краю і родини, хтось купляв романи вже знаних авторів.. А біля сцени зібралося багато чернігівців зрілого віку і молоді, які після виступу підходили до авторів, що читали авторську поезію на сцені, та із сльозами на очах дякували, запрошували на презентації, а дехто відразу купляв книги, що є найбільшою радістю для автора, бо це означає – він робить потрібну справу. У післяобідню пору організатори запросили читачів та гостей на бібліотечні локації, які відбувалися у бібліотеці імені Михайла Коцюбинського по вулиці Кирпоноса. Тут проходили творчі зустрічі з відомими письменниками – подружжям Володимиром Лисом і Надією Гуменюк, Любою Відутою та Любою Пікас, Наталією Гурницькою, Людмилою Пуляєвою, Миколою Зубковим, Марією Ткачівською, чернігівськими істориками та дослідниками Тетяною Миргородською, Михайлом Жирохом, Сергієм Леп’явком, Олександром Бондарем.

Із захопленням слухали чернігівці презентацію мого фотоальбому «ВИШИВАНА Жовкіщина», який має велике значення для збереження патріотичних настроїв та культурних цінностей. А на презентації книг Володимира Шовкошитного «Чорнобиль. Я бачив.» і Миколи Зубкова «Кобзар» зібралося дуже багато поціновувачів української книжки різних поколінь. Захоплюючі творчі зустрічі, обговорення і презентації, надіюся, залишаться у пам’яті присутніх. А львів’яни ще довго будуть згадувати театральну виставу «Зачарована Десна», яку на завершення Покровської книжкової толоки подарували актори Обласного молодіжного театру. Їх неперевершеність захопила не тільки суттю вистави, а й харизмою, патріотизмом, згуртованістю… І ВСЕ ЦЕ ЗАВДЯКИ ЧУДОВОМУ Режисеру Олексію Бишу, який подякував нам, львів’янам, «за трепетне, уважне, людяне ставлення до нашого театру, нашої творчості, до вшанування пам’яті художнього керівника Геннадія Сергійовича Касьянова!!!» Закінчуючи матеріал, справді хочу подякувати Богу, що дав нам усім талант і розум для згуртування, для того аби слово, яке першим дав Бог, було почуте і прочитане, і звичайно, давало плоди радості, любові, єдності на благо родин, друзів і України (Матеріал підготувала – головний редактор Інтернет-видання «Моя Жовківщина» Галина Фесюк).

У підвідомчих обласних закладах культури  організовано та проведено наступні тематичні заходи.

В музейних закладах:

  • проведення тематичних екскурсій до Дня Українського козацтва; оглядові та тематичні екскурсії музейними експозиціями в філії – військово-історичному музеї, музейні зустрічі «Українське козацтво. Уроки історії для учнів» – Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського. 11– 20 жовтня 2019 року

– відкриття та експонування фотовиставки Сергія Єременка «Молюсь за тебе, Україно», роботи фотохудожника є продумані та вивірені,  світлини – справжні мистецькі твори, від яких кожний відвідувач отримує естетичне та інтелектуальне задоволення, гордість за нашу батьківщину Україну та її захисників –  Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана. З 10 жовтня 2019 року

  • «Козацькому роду нема переводу» – тематичний захід до Дня українського козацтва та Дня захисника України; патріотична година біля оновленої експозиції «Новгород-Сіверці в зоні ООС», захід відбувся за участю матері загиблого капітана Валерія Бондаренка, яка розповіла про свого сина та подарувала музею книгу про захисників, які загинули в зоні ООС, видану ГО «Єдина родина Чернігівщини» – Новгород-Сіверський історико-культурний музей «Слово о полку Ігоревім». 09, 11 жовтня 2019 року
  • зустріч з письменниками, що пишуть на патріотичну тематику в рамках фестивалю «Литаври» та «Покровської книжкової толоки», виставка бібліотечних матеріалів «Козацький дух сурмить із глибини: Народе мій, Вкраїну борони!», де представлені книги та періодичні видання, що ілюструють силу і міць українських захисників як у минулому, так і сьогодні – Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник                                Михайла Коцюбинського. 09 – 20 жовтня 2019 року
  • патріотичний урок «Руки, що тримали шаблю, нині тримають автомат», книжкова виставка по хроніках АТО «Хоробрі серцем», де представлені друковані матеріали – хроніки від Майдану до бойових дій на Сході України, і  всі бажаючі мали змогу не лише почитати, з чого починалась гостра фаза сучасної історичної розбудови України, боротьби за її територіальну цілісність, але також і познайомитися з інструктажем щодо поводження під час бойових дій – Сосницький літературно-меморіальний музей Олександра Довженка.   11 -16 жовтня 2019 року

фото – літературна  експозиція до Дня Українського Козацтва «Пам’ятай свій рід козацький», постійно діюча виставка «Оленівські хлопці – герої АТО», година спілкування з учасниками 9-го Всеукраїнського симпозіуму «Чорна рада 1663 року. Історичні паралелі»; для учнів Борзнянської гімназії            імені Костянтина Ушинського проведена тематична інформаційна година з метою формування патріотичних почуттів, підвищення інтересу до вивчення історії свого народу, бажання стати справжніми нащадками славних пращурів – Обласний  історико-меморіальний  музей-заповідник Пантелеймона Куліша «Ганнина Пустинь». 10 -14 жовтня 2019 року

  • Проведення тематичного заходу «Береженого Бог береже, а козака шабля» в інтерактивно-виставковому залі, де   науковий співробітник музею  в образі гетьмана Павла  Полуботка ознайомив школярів з козацькими військовими традиціями та обрядами, а учні мали можливість  потримати в руках макети озброєння козацької доби; участь співробітників музею у селищних заходах присвячених Дню захисника України  – Обласний історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч». 1114 жовтня 2019 року

В бібліотечних закладах:

– Тематичні заходи для учнів шкіл та студентів навчальних закладів міста: «Будьмо гідні козацького роду» – година козацьких традицій,  «Гордість нації – козацтво», «Козацтво – світла сторінка історії», «Хоробрі нащадки козацької слави»  – книжково-ілюстративні виставки, «Епоха лицарів скінчилась, та зостались лицарські серця» – історичний екскурс, «На першій лінії оборони АТО» – вечір-зустріч з учасниками АТО/ООС,  «Козацька держава – наша гордість і слава» – історичний віраж, «Жива культура козацтва» – урок в школі комп’ютерного бійця в обласній бібліотеці для юнацтва. 11-15 жовтня 2019

– Виставка-роздум «Про козаків читаємо – сміливими зростаємо», відео-екскурс «Хто такі козаки?», ігри юних патріотів «Країна героїв – моя Україна» в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей. 10 -16 жовтня 2019

–    Книжкова виставка« Кухня українського козацтва», перегляд літератури «Мудрість козацької доби»(до Дня українського козацтва), книжково-ілюстративні виставки «Такими синами славен наш народ», «На захисті єдиної України» (До Дня захисника України)  в  Чернігівській ОУНБ імені Володимира Короленка. Протягом жовтня 2019 року

В навчальних закладах:

в Ніжинському коледжі  культури і мистецтв імені Марії Заньковецької: –  спортивна програма «Нумо, хлопці!» 15.10;

– брейн-ринг «Ми козачки й козаки – України захисники» 14.10;

–  участь творчих колективів коледжу  у Покровському ярмарку 12.10;

– виставка творчих робіт на козацьку тематику студентів спеціалізації «Декоративно-прикладне мистецтво» 13.10.

в Чернігівському музичному коледжі імені Левка Ревуцького – перегляд відеофільмів «А були спочатку хлопчики» про Нешко Ігоря та Близнюка Володимира  – колишніх випускників коледжу, які загинули в АТО. 12 жовтня 2019 року

В театрально-видовищних підприємствах:

– в обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм: 09.10.2019 участь академічного народного хору та концертних виконавців у заході, присвяченому проводам призовників до лав збройних сил України (Памʼятний знак «Борцям за волю та незалежність України»)

09.,10,11.10.2019 – концертні програми для учнів ЗОШ міста  колективу концертних виконавців до Дня захисника України та Дня українського козацтва «Гей ви, козаченьки» (Філармонійний центр, ЗОШ№1).

Послухати козацькі та сучасні українські пісні та твори з репертуару січових стрільців і вояків Української Повстанської Армії до концертної зали філармонійного центру завітали учні середніх класів шкіл Чернігова. Для них свій творчий наробок продемонстрували:Академічний народний хор (керівник, заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур), Театр танцю «Екватор» (керівник Віктор Войников), а також концертні виконавці – заслужені артисти України Володимир Гришин і Сергій Сулимовський, лауреати міжнародних конкурсів Тетяна Олійник, Світлана Примак, Марина Коваленко, Ольга Печко, Макс Пузан, В’ячеслав Мацвійко й артистки Яна Корольова, Марина Юрченко і Вікторія Олійник. Провели концерт ведучі філармонійного центру Інна Василенко та Дмитро Обєдніков.

У концерті також взяла участь артистка розмовного жанру Олена Белеванцева – мати старшого солдата 13-го батальйону ЗСУ Володимира Близнюка, який загинув 6 вересня 2014 року в Станиці Луганській під час проведення АТО. У її виконанні для школярів прозвучала українська поетична патріотика. За словами режисера-постановника дійства Дмитра Обєднікова, дуже важливо щоб подібні тематичні концерти проводити саме для підлітків, оскільки патріотичні пісні якнайкраще сприяють формуванню особистості, прививають дітям патріотизм та любов до своєї рідної землі. «До програми увійшло дуже багато пісень, – розповів Дмитро Обєдніков. Зокрема, прозвучали  відомі твори  – марш нової армії «Зродились ми великої години», пісні «Гей ви, козаченьки», «Козачка», «Чорна гора» тощо.

12,13.10.19 – концертні програми до Дня захисника Україна та Дня українського козацтва академічного ансамблю пісні і танцю «Сіверські клейноди» в селі Комарівка Борзнянського району та в місті Борзна.

13.10.19 – концерт Академічного народного хору у селі Киселівка Менського району.  В цей день концертна зала Киселівського будинку культури, як ніколи, була велелюдною. Люди прийшли на зустріч з мистецтвом. Привітати їх зі святом приїхали артисти Чернігівського обласного філармонійного центру – Академічний народний хор (художній керівник і головний диригент – заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур, головний балетмейстер – Віктор Войников, керівник оркестрової групи – Лариса Падій). Зважаючи, що дійство відбувалося у переддень Дня козацтва та Дня захисника України, які відзначаються на cвято Покрови Пресвятої Богородиці, артисти представили глядачам програму з акцентом на прославлене козацьке минуле Менщини. Хор виконав вокально-хореографічну композицію «Ох, і любив козак», славетний «Гопак», гумористичний танець «Чумандриха». А до виконання українських пісень «Наливаймо, браття», «Ой, на горі цигани стояли», «Засвистали козаченьки» зал приєднався сам, підспівуючи та завзято аплодуючи.

Виконуюча обов’язки старости Киселівського старостинського округу Менської міської ради Лариса Губенко щиро подякувала артистам за чудовий пісенний подарунок та побажала творчому колективу нових творчих ідей, успіхів та мистецького натхнення.

14.10.19   концертна програма до Дня Захисника України колективу концертних виконавців у смт Березна.

14.10.19 – академічний ансамбль пісні і танцю «Сіверські клейноди» привітали з днем Захисника України жителів козацького села Білоусівка у Драбівському районі на Черкащині, в День захисника України місцеві жителі віддали данину пам’яті загиблим оборонцям рідної землі, вшанували сучасних героїв-вояків.

в обласному Молодіжному театрі – показ тематичної вистави «Мазепа» 13 жовтня 2019 р, участь актора театру заслуженого артиста України О.Биша в урочистому покладанні квітів 14.10.19 в сквері імені Миколи Попудренка; показ вистави «Зачарована Десна» в рамках «Покровської книжкової толоки» (14.10).

 в обласному дитячому(ляльковому) театрі імені Олександра Довженка: тематична виховна година для дітей  «Слава героям» 13, 14 жовтня.

в Ніжинському академічному українському драматичному театрі імені Михайла Коцюбинськогопоказ у місті Ічня патріотичної вистави про АТО «Безодня» (13.10.19);

– в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка – надано приміщення театру на безоплатній основі для проведення урочистої церемонії вручення відзнаки «Лицарський хрест добровольця» ( 12.10.19).

14.10.19 –  відбулись панахиди за загиблими та молебні за захисників України  в православних, греко-католицьких та римо-католицьких церквах області.

12.10.19 –  Напередодні Дня українського козацтва та Дня захисника України у міському парку міста Сновська відкрито стелу «Захисникам України». Участь у заході взяли участь міський голова Олександр Медведьов та його заступники, секретар міської ради Наталія Самойлова, депутати міської ради, голова райдержадміністрації Валерій Радібеда, військовий комісар Ігор Батюк, голова громадської організації «Єдина родина Чернігівщини» Микола Шанський та заступник організації Людмила Житнікова, рідні загиблих земляків Юрія Костюченка та Максима Авдієнка, жителі та гості Сновська.

Відкриття стели – це проект, який реалізовано за кошти міської ради у рамках Громадського бюджету -2019. Автор проекту – Олег Сергеєв, художня ідея – Олександра Авдієнка, батька загиблого героя. Присутні вшанували пам’ять про героїв хвилиною мовчання і поклали квіти до підніжжя пам’ятного знаку.

14.10.19 –  У Семенівці відкрили монумент воїнам-захисникам незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України. Це триметрова стела з чорного металу. На ній викарбуваний воїн, що схилився над могильним хрестом. На задньому плані – спис, меч та козацька булава. В урочистому заході взяли також участь представники ГО «Єдина родина Чернігівщини» та ГО «Спілка 13 БТРО».

Ірина ДЕРЕЙЧУК, провідний спеціаліст Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА

Опубліковано у Вшанування пам'яті, Герої не вмирають, На Чернігівщині. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.