Сторінками пам’яті

Зустрічі з бойовими друзями повертають ветеранів в обпалену війною молодість. Кожному хочеться згадати ті події, розповісти про них молоді, сказати, що тоді йшли воювати за чужу країну, як за свою, бо інакше не могли. Одна з таких зустрічей відбулась з нагоди відкриття експозиції «Афганістан. Сторінки пам’яті» у Бобровицькому районному історико-краєзнавчому музеї, що на Чернігівщині.

Приїхали «афганці» з десяти районних і міських організацій воїнів-інтернаціоналістів Чернігівської та Київської областей. Серед шанованих гостей були батьки воїнів, які загинули в Афганістані, на чолі з головою Чернігівського обласного комітету сімей загиблих військовослужбовців в Афганістані Ларисою Кожар, заступник директора з виховної роботи Бобровицької ЗОШ І-ІІІ ступенів  № 1 Світлана Денчик з членами клубу «Пам’ять», голова обласної організації Партії ветеранів Афганістану Володимир Бєляєв і депутат обласної ради Сергій Чубовський.

Було приємно бачити, що велика і дружна сім’я ветеранів-«афганців» зібралася разом, що вони радо спілкуються та згадують бойових товаришів, яких вже немає поруч. Воїни-інтернаціоналісти вшанували пам’ять побратимів і поклали квіти до пам’ятного знака землякам, які загинули в Афганістані, на Пагорбі Слави, на могилу Володимира Турецького, який загинув при виконанні інтернаціонального обов’язку та похований у Бобровиці.

У війни сумна і страшна арифметика. На превеликий жаль, у ній Бобровиччина має свою статистику – вісім втрачених молодих життів. Центральна частина експозиції «Чорний тюльпан» – це своєрідний реквієм за загиблими. На фотографіях вісім загиблих земляків, які йдуть у вічність. Їхні імена золотом сяють на стелі пам’яті: Володимир Турецький, Микола Басанько, Василь Лухта, Василь Журибеда, Микола Кучерявець, Олексій Литвин, Валерій Ковнір і Олександр Нестеренко.

Інша частина експозиції насичена фотографіями, документами, речами, альбомами «афганців», листами до рідних, військовим спорядженням, що створює уяву про той час, який вибрав хлопців не для мирної служби, а для війни. Матеріали розміщено в ящиках для снарядів, що слугували і для зброї, і як стільці чи столи в походах і бойових операціях.

Багато нових експонатів подарували музею ветерани, які прибули на зустріч. Більшість – то безцінний дар, бо привезені звідти, з Афганістану, бо це частина їхнього життя, їхньої молодості.

Підростаюче покоління повинно знати, що війна несе біль і жах, сльози і горе, незагойні рани та скалічені життя, що це не спосіб вирішення політичних проблем, що ми зобов’язані пам’ятати історію, щоб не повторювати помилок минулого і жити в мирі й злагоді.

Такі сторінки пам’яті потрібні більше молоді, а не самим ветеранам, які знають ціну життя, бо боролися за нього та боронили його. Тому і довершують експозицію матеріали, що розповідають про сьогодення воїнів-«афганців».

Бобровицький районний історико-краєзнавчий музей щиро вдячний всім, хто долучився до створення цієї експозиції, насамперед, батькам загиблих, автору проекту Святославу Мулярчуку, Ігорю Мулярчуку – колишньому військовому льотчику, Сергію Чубовському – депутату обласної ради, голові Бобровицького відділення УСВА в Чернігівській області Віктору Акінцову, члену правління обласного відділення УСВА Олександру Ковальову, Віталію Бережному із Славутича та всім ветеранам-«афганцям», які взяли активну участь у цій роботі.

Алла МУЛЯРЧУК,

директор Бобровицького районного історико-краєзнавчого музею

 

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.