Відлуння молитви Антонія

9 листопада робоча група Чернігівського земляцтва в рамках проекту «ЗНАТИ, БЕРЕГТИ, ЛЮБИТИ», який реалізується  за сприяння Українського культурного фонду, здійснила поїздку у смт Любеч в історико–археологічний музейний комплекс «Древній Любеч».

По приїзду в Любеч делегацію зустріли представники місцевої влади, науковці, працівники музейного комплексу, вчителі та  учні школи.

Вже з перших  кроків подорожні відчули, якою благодатною, енергетично насиченою, щедрою на добрих людей є ця  земля.

Знайомство розпочалося розповіддю кандидата історичних наук, чудового оповідача Олександра Бондаря. Присутні з захопленням слухали детальну інформацію про те, як виник та розвивався «Древній Любеч»,  як велися археологічні розкопки на його території та  які знахідки є нині у відкритих фондах музею. Приміщення музею нині знаходиться в ремонті за кошти міжнародного гранту і  туристичні екскурсії  в ньому не проводяться.  Проте, основні об’єкти комплексу, а це і саме давньоруське місто Любеч, залишки валу середньовічної фортеці, городище «Замок», некрополь, курганні могильники, поселення, Ближня і Дальня печери преподобного Антонія, Антоніївський монастир, кам’яниця Полуботка, Спасо-Преображенський собор 1811–1817 років,  доступні для огляду.

Модератор заходу Тетяна Літошко, виконавчий директор ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво», презентувала проект «ЗНАТИ, БЕРЕГТИ, ЛЮБИТИ» та розповіла про проблеми збереження культурної спадщини не лише Сіверщини, а і всієї України, зважаючи на децентралізацію, реформування місцевих органів влади, а інколи й людей, які, посівши чільне місце у владі, не розуміють, які багатства їм дісталися в управління. складний соціальний і матеріальний стан регіону.

З вітальним словом  до учасників науково-практичного семінару, який проводився у стінах Любецької школи,  звернулась заступник голови Ріпкинської районної ради  Світлана Ткаченко. Вона зазначила, що місцева влада, як і раніше, опікується проблемами музейного комплексу і докладає всіх зусиль до його збереження і розвитку.

Наталія Шаповал, депутат Любецької селищної ради, з хвилюванням  розповіла про воїнів 12-ї гвардійської Пінської Червонопрапорної ордена Суворова стрілецької дивізії, які захищали Любеч в роки Другої світової війни,  що для дітей надзвичайно важливо знати і берегти свою історію.

Під час заходу учасники семінару змогли ближче познайомитися із доповідями співробітників Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені Олександра Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Тараса Шевченка, а саме: Олександра Коваленка про проект «Від партнерства місцевих музеїв до широкого транскордонного культурного співробітництва» в рамках програми  територіального співробітництва країн Східного партнерства Україна – Білорусь, та Ігоря Кондратьєва «Любеч та його округа у ІХ-ХІV століттях»,

Заступник директора з наукової роботи МК «Древній Любеч» Сергій Заліський виступив з доповіддю «Становлення та розвиток музейного комплексу «Древній Любеч», 2009-2018 роки» та про перспективи його розвитку. Василь Трихліб розповів про творчий зв’язок Любецького ЗЗСО І-ІІІ ступенів з МК «Древній Любеч» та історико-патріотичне виховання школярів.

Про сьогодення музею розповів присутнім молодший науковий співробітник музею Анатолій Федорченко, наголосивши на  важливій ролі Любеча в нашій історії як будівничого української нації.

До учасників семінару звернувся настоятель Спасо-Преображенського храму отець Іоанн, який зазначив, що дуже складно та вкрай важливо навчити людей любити свій край, а не тільки знати і берегти його. Церква завжди була на сторожі духовності, а сьогодні – тим більше. Ми завжди робили  та будем робити, щоб зберігалась історія і примножувались добрі справи.

Ніна Саєнко, засновник художньо-меморіального музею Олександра Саєнка у Борзні, у своєму виступі про роль музеїв у презентації української культурної та мистецької спадщини та вплив на формування національної свідомості зазначила, що сьогодні дуже складна ситуація в країні. Але ми маємо знайти в собі сили, щоб зберегти музеї, бо їх вплив на людей не виміряти, а для дітей – це надбання народної мудрості і творчості.

Ще багато важливих тем було обговорено в ході семінару. В заходах брали участь співробітники МК «Древній Любеч» та учні Любецької ЗЗСО І-ІІІ ступенів.

У дружній і невимушеній атмосфері пройшли перегляд фільмів «Древній Любеч», «Князівський замок Х-ХІІ ст.», «Місця відпочинку в Любечі та його околицях»,  а також дискусія.

Олександр ЛИТВИН

Фото Володимира ПІНЧУКА

Опубліковано у Анонси, оголошення | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.