Він був біля витоків Чернігівського земляцтва

31 березня в автомобільній катастрофі загинув почесний член Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво», один із засновників земляцтва Федір Іванович Шпиг – український банкір, політик і громадський діяч, народний депутат України ІІІ-V скликань, президент Асоціації аматорського футболу України, голова опікунської ради Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Народився Федір Шпиг у селі Кобижча Бобровицького району 30 січня 1956 року.

Після закінчення Київського суднобудівного технікуму, в 1976-1978 роках проходив службу в армії. У 1984 році закінчив Київський інститут народного господарства (тепер – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана), екоміст. Захистив кандидатську дисертацію на тему: «Управління діяльністю комерційного банку».

У 1978-1979 роках він технік-конструктор, інженер-технолог ЦКБ «Ленінська кузня». В 1979-1982  – старший інженер-конструктор об’єднання «Броваримеблі». З 1982 по 1991 рік – на комсомольській роботі. В 1991-1992 роках – начальник управління кредитних ресурсів АБ «Інко». З березня 1992 – голова правління АКБ «Аваль», голова правління, президент Акціонерного поштово-пенсійного банку «Аваль». Член Ради НБУ  (липень 1999 – січень 2007).

Заслужений економіст України (1997), нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ (1998), ІІ (2001), І (2006) ступенів, орденом князя Ярослава Мудрого V cтупеня (2011).

Федір Іванович брав активну участь в організації установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення Чернігівського земляцтва. Він активний учасник багатьох земляцьких заходів, надавав фінансову підтримку щодо їх проведення, а також у виданні перших календарів і багатьох книжок.

Меценатство та добродійність Федора Шпига відомі не тільки на Чернігівщині, а й в Україні. Він одним з найперших відгукнувся на заклик відродити гетьманську столицю Батурин і вніс у цей фонд мільйон гривень.

Є його меценатська заслуга й у відродженні Михайлівського золотоверхого собору та пам’ятника княгині Ольги в Києві. Федір Іванович допоміг відродити після страшної пожежі церкву Успіння Пресвятої Богородиці в Кобижчі. У рідному селі він також реанімував сільський стадіон. Сто тисяч гривень пожертвував на придбання гаманожа, з допомогою якого тепер у медзакладі столиці видаляють пухлини головного мозку.

Не стояв осторонь Федір Шпиг під час спорудження багатьох пам’ятників, зокрема нашому земляку родом з Прилук, видантому актору театру та кіно, народному артисту УРСР Миколі Яковченку, відомому актору, режисеру та кісценаристу, народному артисту УРСР Леоніду Бикову.

З легкої руки Федора Івановича та за його фінансової підтримки в Україні розпочався випуск книжкової серії «Світова класика рідною мовою». Він також сказав своє категоричне депутатське «ні!» наданню в Україні російській мові статусу державної і цим чітко продемонстрував свою проукраїнську позицію.

Осиротіли юні футболісти, тренери, увесь дитячо-аматорський фубол Української держави. Відійшла ціла епоха відродження та збереження масового спорту, зокрема, футболу незалежної України.

Федір Іванович був фаховий і людяний в усьому. Він завжди був законослухняним громадянином. Тому, зважаючи на карантин, викликаний короновірусом, прощання та похорони відбудуться в закритому режимі відповідно до вимог законодавства України.

Потім ми повідомимо, де знаходиметиться могила – хто захоче і матиме можливість, зможе поклонитися земляку індивідуально.

Ми всі земляки глибоко сумуємо з приводу трагічної загибелі Федора Івановича Шпига та висловлюємо найщиріші співчуття його рідним і близьким, всім кобижчанам. Вічна йому пам’ять!

Рада ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»

Опубліковано у Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Він був біля витоків Чернігівського земляцтва

  1. Олександр Пухкал коментує:

    Федір Іванович Шпиг залишив добрий слід в новітній українській історії в цілому і в історії Чернігівського земляцтва зокрема. Він був першим скарбником Чернігівського земляцтва (обраний на Раді 22.03.96), активним його будівничим. Саме завдяки його фінансовій підтримці 22 листопада 1996 року ми на високому рівні провели Перші Загальні збори земляцтва на вул. Мельникова, 36 (нині Ільєнка) за участі всього керівництва України. Ефективний менеджер, державник, стратег, політик, громадський діяч, патріот України і рідного краю Федір Іванович назавжди залишиться в пам’яті земляків людиною доброю, світлою, людиною слова і діла. Світла і вічна йому пам’ять! Мої щирі співчуття рідним і близькім.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.