Сьогодні, 2 грудня, відбулася двадцята (позачергова) сесія Чернігівської обласної ради, яку провів її голова Ігор Вдовенко. В пленарному засіданні взяли участь нещодавно призначений указом Президента України керівник обласної державної адміністрації Андрій Прокопенко, перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, заступник голови облради Арсен Дідур.
Протягом кількох годин народні обранці вищого органу місцевого самоврядування Чернігівщини розглянули шість питань порядку денного, п’ять із яких були прийняті як рішення ради. Однак, про все попорядку.
Сесія розпочалося із хвилини мовчання: депутати і всі присутні вшанували світлу пам’ять воїна-героя, головного старшини Національної гвардії України, уродженця Ніжина, Дмитра Антикова, який 23 жовтня поточного року загинув при виконанні бойового завдання на сході України.
А далі відбулося вручення нагрудних знаків і посвідчень Почесних громадян Чернігівської області Герою України, генеральному директору товариства «Земля і воля» Леоніду Яковишину та заслуженому майстру спорту України, начальнику управління у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради Андрію Дериземлі, які зробили значний внесок у підвищення ролі і авторитету Чернігівщини на державному та міжнародному рівнях.
У своїх промовах нагородженні подякували депутатському корпусу обласної ради за високу оцінку їхньої праці та висловили своє бачення суспільно-політичних і соціально-економічних процесів, що проходять в області та державі, а також стосовно недопущення так званого «земельного ринку». Як наголосив Леонід Яковишин: «продаж землі – це злочин проти українського народу».
В унісон цим словам, на захист української землі виступили: Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, заступник голови обласної ради Арсен Дідур, депутати Валерій Куліч, Іван Якуб, інші промовці.
Отож при розгляді першого в порядку денному сесії проєкту рішення «Про Звернення Чернігівської обласної ради до Президента України Зеленського В.О., Голови Верховної Ради України Разумкова Д.О., Прем’єр-міністра України Гончарука О.В. та народних депутатів України, обраних від Чернігівщини, стосовно внесення поправок до проєкту Закону України №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» протиріч не виникло. І, як результат, Звернення до вищих ешелонів державної влади, ініціаторами якого виступили чотири фракції та одна з депутатських груп обласної ради, було прийнято більшістю голосів.
В ньому, зокрема, наголошено, що «Сьогодні в Україні у «турборежимі» вводиться ринок земель сільськогосподарського призначення. Законопроєкт…, який підтримано депутатами у першому читанні…позбавляє фермера надії придбати землю, яку він зараз обробляє…
…Відкриття ринку землі призведе до згортання фермерської діяльності, спричинить скорочення робочих місць, зменшення податкових платежів до місцевих бюджетів та врешті-решт поглибить занепад українського села…» – акцентується у Зверненні обласної ради до вищої державної влади. Депутати вимагають: продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення як мінімум на 3 роки, до завершення процесу децентралізації, закінчення війни на сході України, відновлення суверенітету на всій території держави та стабілізації економіки…, а «питання відкриття ринку земель вирішувати лише за результатами проведення загальнонаціонального референдуму…».
Депутати обласної ради також висловили свої застереження керівництву держави «щодо недопущення зради національних інтересів України шляхом запровадження так званого «ринку землі»… Заодно вони засудили «дії народних депутатів України від фракції «Слуга народу», позафракційних народних депутатів України, народних депутатів України, обраних від Чернігівської області, які 13 листопада 2019 року своїм голосуванням у Верховній Раді України підтримали в першому читанні законопроєкт про запровадження так званого «вільного ринку землі сільськогосподарського призначення»…
Одночасно обласна рада звернулася до виборців Чернігівщини: «одразу ж після прийняття Закону України про порядок відкликання народних депутатів України невідкладно розпочати процедуру відкликання народних депутатів України, обраних від Чернігівщини, які голосували «за» антиукраїнський законопроєкт №2178-10 про запровадження так званого «ринку землі», а також закликала «всіх небайдужих стати на захист української землі –національного багатства, яке за Конституцією України належить українському народу» (повністю Звернення буде опубліковане на офіційному сайті обласної ради в розділі «Нормативні документи» («Рішення»).
Цього ж сесійного дня депутати затвердили ще два звернення Чернігівської обласної ради: До Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України щодо недопустимості виключення обласних рад із процесу формування об’єднаних територіальних громад та на адресу Кабінету Міністрів України стосовно належного фінансування субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій.
Як було наголошено, останнє із згаданих звернень, – надзвичайно важливе і актуальне для всіх органів місцевого самоврядування, адже на сьогодні Урядом призупинено фінансування будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів інфраструктури місцевих рад області. І хоч на минулій, 19-й сесії, вже приймалося аналогічне звернення, проте ситуація в кращу сторону не змінилася.
Четвертим питанням порядку денного на сесії розглянули проєкт рішення «Про затвердження Переліків об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, що підлягають приватизації». Однак при його обговоренні виникла низка заперечень та зауважень і його розгляд депутати вирішили перенести (після певного доопрацювання) на чергову сесію обласної ради.
Зважаючи на неодноразові звернення міських, селищних та сільських рад об’єднаних територіальних громад області щодо передачі районних дочірніх підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради до комунальної власності міських, селищних та сільських рад ОТГ, депутати обговорили та затвердили рішення «Про процес передачі районних дочірніх підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради до комунальної власності міських, селищних та сільських рад об’єднаних територіальних громад Чернігівської області».
Обговоривши шосте питання порядку денного двадцятої (позачергової) сесії, депутати внесли зміни до рішення обласної ради від 2 грудня 2015 року «Про утворення президії обласної ради», а завершили свою роботу розглядом низки заяв та пропозицій, які будуть враховані у подальшій діяльності.
Закриваючи позачергове пленарне засідання, голова обласної ради Ігор Вдовенко нагадав усім присутнім про те, що сьогодні, завдяки щоденному героїзму і мужності захисників Вітчизни, ми маємо можливість жити і працювати, здійснювати свою професійну діяльність, проводити різноманітні заходи, в тому числі відзначати знаменні дати і професійні свята. І найближчі з них – День Збройних Сил України та День місцевого самоврядування. Зважаючи на це, керівник привітав усіх, хто служить і служив в Українській армії, та всіх представників органів місцевого самоврядування з цими професійними святами, побажавши міцного здоров’я, миру, благополуччя та успіхів у служінні народу України.
За матеріалами відділу інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю Чернігівської обласної ради
Прочитавши публікацію, складається враження, що Верховна Рада стала на бік міжнародних пройдисвітів-спекулянтів, що хочуть за безцінок скупити землі України. А Чернігівська обласна рада стала на бік орендарів – латифундистів та фермерів. Але хто згадав про інтереси мільйонів селян – власників паїв, в яких у власності один, рідше два, а то і 0,5 паю, отримані у спадок?
Ще про деякі деталі з сесії облради в публікації Василя Чепурного «На хапок, або Як продати лікарню і «Просвіту»?» можна прочитати тут: https://siver.com.ua/news/na_khapok_abo_jak_prodati_likarnju_i_prosvitu/2019-12-03-24874
Чомусь виникають підозри у щирості “відстоювачів” інтересів власників паїв і дрібних фермерів. Якщо проти продажу землі виступають фракції ОПЗЖ, ЄС, і “Батьківщина”, членами яких є, мяко кажучи, ненайбідніші депутати, то це означає, що існує імовірність шкоди їхнім інтересам і тих, що за ними стоять. Доказ від протилежного: потрібно дозволити власникам земельних паїв продавати те, що їм належить по закону. Приватизовані квартири жителям міст можна продавати, а селянам дуля з маком. Власники паїв у значній кількості вже померли, а ті, хто ще ходить ногами по святій землі, ніколи не доживуть до “цивілізованого” ринку. Адже його не бажають запроваджувати “борці” за селян вже майже два десятиліття. Дозвіл на продаж не одразу, але сформує завдяки конкуренції ринок землі, який уже й так функкціонує в тіньовій формі без будь-якої конкуренції. Хтось одразу задешево продасть, подібно до майнових сертифікатів, за дві пляшки горілки. Це спадкоємці тих, хто легко вступав у колгоспи на початку 30-х років, бо не було чого туди віддавати. Але основна кількість власників паїв, думаю, все ж утримається від поспішних дій і буде очікувати. Думаю, що будуть і шантаж, і погрози селянам, і міжусобні війни. Але цивілізованому ринку землі бути. Люди все більше усвідомлюють, чого вони бідні. Всіляким шахраям та спритним ділкам, які не заробили статки завдяки своїй праці, а нагрілись і продовжують наживатися на тому, що дісталося у спадок від попередніх поколінь, прийдеться збільшувати і вартість оренди паїв, і ринкову плату за їх викуп, і зарплату тим, хто на них працює. Інакше все працездатне населення виїде туди де менше всіляких схем, а більше партнерських взаємин між роботодавцем і робітником. Адже усі хочуть жити краще на нашій, Богом даній, Землі.