Виставка та музейна зустріч

У липні 2015 року виповнюється 1000-річчя від дня упокоєння князя Володимира Святого. Відаючи належне видатному державному діячу, Президент України видав 25 лютого 2015 року Указ «Про вшанування пам’яті князя київського Володимира Великого – творця середньовічної європейської держави Руси-України».

Володимир Святославич (близько 965-1015) – великий князь київський (980-1015): він приєднав (повернув) до складу держави землі в’ятичів, ятвягів, радимичів, білих хорватів; провів адміністративну реформу, замінивши племінних вождів на посадників, чим забезпечив територіальну єдність держави, реформував законодавство, розпочав карбувати перші монети держави – златники та срібники, 988 року, прийнявши хрещення під іменем Василія, розпочав християнізацію Русі. Завдяки активній зовнішній політиці та запровадженню християнства Володимир включив Київську Русь у цивілізаційний простів Європи.

Вагомий внесок у створення середньовічної європейської держави Київська Русь зробила і Чернігово-Сіверщина.

Чернігівський історичний музей імені Василя Тарновського 19 червня відкрив виставку «Чернігівська земля у державі князя Володимира» та провів музейну зустріч «Чернігівська земля у державі Володимира Великого».

B359194F

На виставці презентовані археологічні матеріали часів Володимира Великого та більш пізньої доби, знайдені на Чернігівщині:

язичницькі амулети та предмети християнського культу (хрести-енколпіони, натільні хрестики, лампадка та ручні кадильниці);

книжкова застібка, писала та фрагмент амфори з написом;

предмети імпорту із різних країн – Візантії, Скандинавії, Сирії, Єгипту – намиста, скляний флакон, футляри для голок, браслет, гребінець, кістяні дудка та вістря.

EE033AF1

0B51BBFB

821E67F5

Великий князь київський Володимир Святославич пошанований у багатьох країнах світу. Його ім’ям названі собори, вулиці, споруджено багато пам’ятників в Україні та за її межами. Випущені пам’ятні медалі, значки, ювілейні монети. Зображення князя Володимира є на банкноті та монеті номіналом в 1 гривню.

Тільки на відкритті виставки присутні мали нагоду побачити унікальні експонати з фондів музею: кам’яний хрестик ХІІ–ХІІІ століття із золотими обкладинками кінців, срібну монету англо-саксонського короля Едельреда (994–1000), срібну монету «Хрещення Русі» номіналом в 10 гривень та орден Святого Володимира ІV ступеня ХІХ століття.

Виставка працюватиме до кінця вересня.

Після відкриття виставки на зустрічі виступили з презентаціями археологічних наукових досліджень, пов’язаних з історією Київської Русі, доценти Інституту історії, етнології та правознавства імені Олександра Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка кандидати історичних наук:

Олена Євгеніївна Черненко – «Володимирова доба та пам’ятки храмової архітектури Чернігово-Сіверщини (за матеріалами новітніх досліджень)» та

Олена Михайлівна Веремейчик – «Предмети християнського культу з археологічних досліджень Любеча».

Присутні з великою увагою вислухали повідомлення. Особливо жваво обговорювалося питання щодо дат заснування Чернігівського Спасо-Преображенського собору та Софії Київської.

Людмила ЛИНЮК, заступник директора з наукової роботи Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

1 коментар до Виставка та музейна зустріч

  1. Валентина Терещенко коментує:

    Дякую за надану історичну довідку та інформацію про роботу виставки, плануючи поїздку в рідні краї, обов’язково скористаюся нагодою, побувати на виставці. Дякую авторам за надану інформацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.