Впродовж листопада-грудня у Чернігівському земляцтві проходили збори відділень, а 22 грудня земляки зустрілися у широкому колі – на конференції.
На конференцію запрошені: члени та почесні члени Ради, члени ревізійної комісії, делеговані від відділень земляки.
Прибулих на конференцію земляків реєстрували відповідальні працівники офісу земляцтва Ганна Скрипка та Надія Сорокопуд.
До початку конференції між земляками йшло жваве спілкування.
Не обійшлося без привітань Діда Мороза та Снігуроньки, в ролях яких виступили Володимир Лузан і Лариса Моцар.
Розпочинаючи захід, із вступним словом до учасників конференції звернулася заступник голови Ради, виконавчий директор земляцтва Тетяна Літошко:
«Шановні друзі!
Земляцтво розпочало відлік чергового десятиліття своєї історії.
Ви пам’ятаєте, що на першому після загальних зборів засіданні Ради земляцтва ми узгодили, що саме цей рік у нас буде проходити у супроводі життєдайних слів Григорія Сковороди:
Пізнай свій край, себе,
Свій рід, свій народ,
Свою землю – і побачиш
Свій шлях у життя.
Двадцять другий раз Чернігівська громада розпочинає новий рік урочистою зустріччю сіверян – патріотів рідного краю на загальному зібранні. Добрі традиції нашого громадського об’єднання зобов’язують пригадати добрі справи року, який добігає кінця й окреслити плани майбутнього.
Враховуючи те, що конференція – це статутний захід, ми повинні узгодити рекомендації до загальних зборів, визначити шляхи співпраці з органами влади та місцевого самоврядування Чернігівської області, з нашими колегами з інших земляцьких організацій, зі столичною владою».
На пропозицію заступника голови Бобровицького відділення земляцтва Надії Голоти одноголосно обрали робочу Президію у складі заступників голови Ради Тетяни Літошко і Олексія Орєховича, голови Ревізійної комісії Олега Проценка, а також до Почесної президії запросили всіх почесних членів Ради.
Перш, ніж перейти до роботи, хвилиною мовчання вшанували пам’ять наших славетних земляків-побратимів, що впродовж року відійшли у вічність:
– Павла Олексійовича Мисника – першого голову земляцтва, родом з Корюківщини;
– Ніни Андріанівни Розстальної – берегині роду народного артиста України Віталія Розстального, члена Менського відділення;
– Іллі Даниловича Борисенка – заступника голови Корюківського відділення;
– Миколи Андрійовича Хорошка – одного із засновників, почесного члена Ради земляцтва з Бобровицького відділення;
– Миколи Прокоповича Компанця – голови Чернігівського відділення впродовж багатьох років;
– Валентина Івановича Усика – активіста Ріпкинського відділення;
– Миколи Петровича Березненка – одного із засновників, почесного члена Ради з Ічнянського відділення;
– Віталія Володимировича Волкова – члена Прилуцького відділення родом з Талалаївського району;
– Олександра Михайловича Борисенка – члена Корюківського відділення.
Конференція затвердила наступний порядок денний:
- Про порядок проведення 22-го зібрання земляцтва (до 5 хв., інформує заступник голови Ради).
- Звітна Доповідь про роботу земляцтва у 2017 році (до 20 хв., доповідає заступник голови Ради).
- Звіт ревізійної комісії (до 5 хв., доповідає голова комісії).
- Про вирішення фінансових питань (до 5 хв., інформує виконавчий директор Товариства).
Тетяна Літошко запропонувала заслухати всі питання порядку денного і разом їх обговорити.
В інформації по першому питанню порядку денного Тетяна Андріївна зупинилася на особливостях порядку проведення 22-го зібрання земляцтва.
У Доповіді про роботу земляцтва у 2017 році мова йшла про роботу кожного відділення, але доповідач зазначила, що Сосницьке та ветеранське відділення впродовж року провели багато заходів, а тому запропонувала щоб виступили керівники цих відділень.
Від ревізійної комісії слово мав Олег Проценко. Він також зупинився на передплаті газети «Отчий поріг» через офіс земляцтва.
Після звіту ревізійної комісії слово взяла Тетяна Літошко:
«Шановні колеги! Можливо є запитання, уточнення щодо звітів? На порядку денному є ще одне питання, пов’язане з бюджетом Товариства – про вирішення окремих фінансових питань. Йдеться про фінансування газети «Отчий поріг», оскільки собівартість видання значно перевищує її передплатну вартість і право безкоштовного розповсюдження щомісячного випуску серед земляків, про можливі витрати на заходи, передбачені Статутом».
В обговоренні доповіді, звіту та інформації щодо вирішення фінансових питань взяли участь: заступник голови Ради земляцтва, голова Сосницького відділення Олексій Орєхович; голова ветеранського відділення Сергій Кудін; почесний член Ради, видавець газети «Отчий поріг» Микола Халимоненко; почесний член Ради Василь Тройна; голова Носівського відділення Григорій Шкребель; заступник голови Бобровицького відділення Надія Голота; голова Сновського відділення Лариса Моцар; голова Ради Всеукраївської Спілки ветеранів війни, генерал-майор у відставці Володимир Попович; голова Бахмацького відділення Олександр Пухкал; голова Ічнянського відділення Микола Вощевський.
Олексій Орєхович – «Якщо наробишся – немає бажання говорити, але ми взялися за серйозну справу, то це треба зробити. Прикро, але за кілька відведених хвилин важко перерахувати все те, що зроблено за рік … . Однак варто зазначити, що працюємо, а не робимо вигляд … . Від відділення не відмовився, бо керівник більше 16 років, і вже майже вісім років ще й заступник голови Ради. Робота багатогранна, відчутна, за роки у відділенні склалася ефективна команда … . Щодня надходить багато дзвінків від земляків з Чернігівщини та столиці з різними проханнями. Є, навіть, земляки котрі думають, що земляцтво займається земельними питаннями, а тому просять допомоги … .
Дійсно, завдячуючи зусиллям: народних депутатів України – Почесного громадянина Сосниччини Олега Ляшка та активіста відділення Василя Амельченка, з Державного бюджету України у цьому році на капітальні ремонти, енергозбереження гімназії імені Олександра Довженка, районного будинку культури та центральної районної лікарні спрямовані більше восьми мільйонів гривень; члена відділення, голови Державного агентства водних ресурсів України Ірини Овчаренко у Сосниці на річці Убідь створена зона відпочинку на воді. Колись на Убеді стояли млини діда нашого покійного Бориса Іваненка. Свого часу Борис Васильович мріяв про приведення річки в належний стан. І ось його мрія почала збуватися … .
Поточного року виповнилося 145 років від дня заснування Сосницької земської бібліотеки Олександром Павловичем Карпинським. А колись до Сосницького повіту входили поселення не тільки власне сьогоднішнього Сосницького району, а й сусідніх районів. У цьому році ми приділили більше уваги районній бібліотеці та з власних книгозбірень передали – активіст відділення Михайло Давиденко – Великоустівській сільській бібліотеці кілька десятків книг, а Олексій Орєхович – Сосницькій районній бібліотеці кілька сотень книг і періодичних видань, а також збірку всіх номерів земляцького часопису «Отчий поріг» за 2002-2016 роки … . Нехай все це там служить і приносять користь, збагачуючи знаннями читачів. До речі, минулого року депутати Сосницької районної ради прийняли досить правильне рішення та присвоїли районній бібліотеці ім’я її засновника.
Добрий приклад для інших членів земляцтва подав присутній на конференції активіст відділення Миколи Волощук, що минулого року на 15 років передав право комунальному закладу «Сосницький навчально-реабілітаційний центр» Чернігівської обласної ради отримувати кошти за користування земельним паєм, який йому дістався у спадок. Цього року в День святого Миколая навчальному закладу передав 4000 гривень.
Щодо часопису «Отчий поріг» – газета цікава, необхідна. У Сосницькому відділенні, від самого початку запровадження передплати в 2009 році, всі передплачують газету без нагадувань і немає потреби користуватися послугою працівників офісу. Головне завдання редакції – наповнювати сторінки видання актуальним матеріалом … .
Говорити про наповнення офіційного сайту земляцтва, за роботу якого відповідаю, вже й часу немає (багато хто з учасників конференції його рідко відвідує, а тому зашумів, з приводу регламенту – прим. автора). Можна сказати лише одне, що сайт це не альтернатива газеті «Отчий поріг», а офіційний електронний засіб масової інформації земляцтва, який більш оперативно та ширше інформує про події та заходи, які відбуваються, а також про все інше корисне, що стосується статутної діяльності… . Поточного року всі відділення земляцтва краще почали надсилати матеріал для розміщення публікацій – одні менше, другі більше».
Сергій Кудін – коротко зупинився на цьогорічних досягненнях, більшість з яких зафіксовані в Звіті ветеранського відділення про роботу в 2017 році та запропонував привітати аплодисментами присутнього на конференції Миколу Лойка – учасника Другої світової війни.
Микола Халимоненко – «Нам необхідно думати, як своїх знатних людей захистити від путінської приватизації, починаючи від князів Київської Русі та, закінчуючи Сергієм Корольовим і Олександром Довженком … .
Щодо подорожчання номерів «Отчого порогу» – значно виросла вартість паперу. Адже колись Корюківська фабрика технічних паперів виготовляла недорогий газетний папір, а сьогодні в Україні він дорогий, бо завозиться з Словаччини. Ось тому й газета дорога … .
Треба також подумати про вшанування пам’яті земляків, які загинули в зоні проведення АТО, наприклад, так, як зробили в Прилуцькому відділенні …».
Василь Тройна, як член організаційного комітету, зробив оголошення про заходи щодо святкування Нового року в столиці та запросив земляків до участі в них.
Григорій Шкребель – «Рік пробіг швидко … . Носівське відділення провело більше ста військово-патріотичних, культурно-освітніх і благодійних заходів. Тільки народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Василь Нечепа дав 20 концертів у поселеннях рідної Носівщини … .
Дякуючи тим, хто придумав створення громад, поточного року у Носівській ОТГ за рік зробили більше, ніж за 25 попередніх років … .
Пропоную та беруся за створення першого художнього музею в Носівці. Адже родом з району 6 художників. За підтримки керівників відділень, пропоную свої художні виставки в районах …».
Надія Голота, зазначила, що у земляцтві все гаразд, бо й жінці дали слово. Вона також нагадала, що сьогодні День працівників дипломатичної служби та запропонувала всім встати та привітати аплодисментами присутнього серед нас Надзвичайного і Повноважного Посла України Івана Майдана.
Надія Степанівна також висловилася потурбуватися про молодь, зокрема, посиливши роботу серед учнівської та студентської молоді та запланувати на майбутній рік відповідні заходи.
Крім того, вона запропонувала оцінити роботу земляцтва не традиційним «задовільно», а на «добре».
Лариса Моцар – запропонувала землякам придбати «Казки Чернігівщини» (39 і 40 томи «Українських казок») збирача української народної творчості Миколи Зінчука, який 36 років свого життя присвятив збиранню казок, заклинань, повір’їв, легенд. Назбирав на 40 томів, 32 з яких зумів видати за життя, решту залишив на синів. Всі 40 томів були надруковані видавництвом «БУКРЕК» (м. Чернівці), головним редактором якого є мій земляк Микола Миколайович Максимець. У 39 і 40 томах «Українських народних казок» зібрані казки з усіх районів Чернігівської області. Вона також порадила, де можна придбати ці томи, щоб потім подарувати шкільним бібліотекам.
Володимир Попович, розповів про співпрацю Всеукраїнської Спілки ветеранів війни з ветеранським відділенням земляцтва. Наприклад, позавчора повернулися з села Світанок Ніжинського району, де поховані Чехословацькі воїни, що загинули у роки Другої світової війни. Очолювана ним Спілка візьме шефство над місцевою школою, а також візьме участь у підготовці та проведенні заходів до 100-річчя подвигу Героїв Крут і 75-річчя визволення Чернігівщини від нацистських загарбників».
На думку Володимира Васильовича робота Чернігівського земляцтва заслуговує відмінної оцінки.
Олександр Пухкал, висловив свої міркування щодо покращення роботи земляцтва – «Багато доброчинних заходів. Треба шукати нові форми і активізувати зовнішню діяльність. Посилити взаємодію між відділеннями. Наприклад, Тарас Шевченко був у шести районах Чернігівщини, а тому треба провести спільний захід по визначеному маршруту.
Статутом передбачені чотири основні завдання Товариства, одним з яких є «сприяння підвищенню авторитету України на міжнародній арені шляхом участі у поширенні інформації та пропаганді історико-культурної спадщини, сучасних досягнень Української держави, у тому числі її невід’ємної частки – Чернігівщини».
Необхідно поширювати інформацію про діяльність земляцтва у засобах масової інформації. Треба виходити на телебачення, радіо та пропагувати свою земляцьку діяльність».
Микола Вощевський, вибачився перед ветеранами за те, що мало їм приділялося уваги та привітав з наступаючим Новим роком.
Оскільки в ході обговорення Доповіді, звіту ревізійної комісії та повідомлень суттєвих пропозицій щодо змін у фінансовій діяльності Товариства, в організації та проведенні загальних зборів не надійшло, а робота земляцтва впродовж 2017 року більшістю голосів оцінена як добра, прийняли таке рішення:
- Заходи з організації та проведення загальних зборів погодити.
- Затвердити звіт Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво» за 2017 рік. Роботу Ради Товариства визнати доброю.
3.Затвердити звіт ревізійної комісії земляцтва.
- Запропоновані пропозиції щодо вирішення окремих фінансових питань у 2018 році погодити.
На завершення конференції слово взяла Тетяна Літошко:
«Друзі! Оцінюючи роботу року, дозвольте мені від імені Ради щиро подякувати щонайперше всім присутнім, які і є найактивнішими творцями добрих справ у земляцтві. В доповіді було названо багато прізвищ земляків, які працювали на благо малої батьківщини. Всі вони заслуговують на подяки та почесні грамоти земляцтва. Але вони їх вже мають, бо впродовж року на засіданнях своїх відділень ми їм дякували та вручали відповідні відзнаки.
Почесними грамотами нагороджувались:
– Геннадій Йосипович Петраньов з Ріпкинського відділення;
– колектив Семенівської гімназії №2;
– колектив Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Володимира Галактіоновича Короленка.
Подяка оголошувалась:
за участь у концертній програмі на зборах Товариства «Чернігівське земляцтво»
– ансамблю української народної пісні «Антонівчанка» села Антонівка Варвинського району;
– хоровому колективу «Колорит» села Нова Басань Бобровицького району;
– народному аматорському фольклорному колективу «Криниці» Сосницького районного будинку культури.
– Олександру Федотовичу Брагінцю, Гарусу Сергію Володимировичу, Михайлу Петровичу Долі, Миколі Григоровичу Авраменку та Курашу Олександру Григоровичу з Ріпкинського відділення;
– Сергію Олександровичу Максименку та Марині Володимирівні Медніковій з Семенівського відділення;
– Юлії Василівні Тесленко та Сергію Юрійовичу Гармашу з Прилуцьке відділення;
– 29 фольклорним колективам за участь у VII обласному фестивалі-конкурсі та вшанування пам’яті фольклориста Василя Полевика, – їх вручила за дорученням Ради Лариса Моцар;
– 28 аматорським колективам за участь у IV Всеукраїнському фестивалі «Відродження українського села, його духовності і культури у селі Піски Бахмацького району, – їх вручив за дорученням Ради Володимир Леміш;
Тож давайте ще раз оплесками подякуємо за роботу на благо рідного краю!
Крім того, Радою земляцтва порушені клопотання про нагородження:
– Почесною грамотою Чернігівської обласної ради Олега Григоровича Шекери з Прилуцького відділення;
– Почесною грамотою Київміськради Анатолія Івановича Соляника з Менського відділення.
Рада прийняла рішення про нагородження Почесним знаком земляцтва Гордієнка Миколу Павловича – заступника голови Прилуцького відділення.
Нагороди названим землякам будуть вручені керівниками відповідних органів на загальних зборах земляцтва.
А мені випала висока місія оголосити рішення Ради про нагородження:
Почесною грамотою Чернігівського земляцтва
– Станіслава Олексійовича Шевченка з Ічнянського відділення;
– Григорія Павловича Шкребеля з Носівського відділення;
– Валерія Андрійовича Демченка з молодіжного відділення;
– Михайла Дмитровича Твердого з Городнянського відділення.
Оголосити Подяку:
– Миколі Петровичу В’ялому з Ніжинського відділення;
– Ользі Миколаївні Жадько з Ічнянського відділення;
– Валентину Григоровичу Бондаренку та В’ячеславу В’ячеславовичу Михайлишину з Носівського відділення;
– Віктору Степановичу Чекалюку з Корюківського відділення;
– Василю Володимировичу Кубасову з Новгород-Сіверського відділення.
Пропоную почесні грамоти та подяки земляцтва вручити на зібранні «по-куренях».
Шановні колеги! Дякую Вам за активну підтримку головного курсу діяльності Товариства – консолідації зусиль земляків у соціально-економічному та культурному розвитку Сіверського краю. В кожному з ваших виступів були глибокі роздуми про сутність земляцького руху, про нашу взаємодію з рідною Чернігівщиною, її владними та громадськими структурами, з іншими земляцтвами у столиці. Всі ці пропозиції будуть ретельно вивчені та максимально враховані в Угоді про співпрацю з обласною державною адміністрацією та обласною радою, а також у робочих планах Товариства та відділень на 2018 рік.
Дякую Вам за роботу, за цікаві запитання, зрештою, за небайдужість до нашої роботи та наших проблем. Сподіваюсь, що роздуми після нашої з вами зустрічі, які Ви доведете до земляків у розмовах і засобах масової інформації – районних газетах і «Отчому порозі», будуть цікаві всім – і тим, хто спостерігав за нашою роботою впродовж цих років, і тим, для кого слова «об’єднання земляків» стануть закликом до єднання!
Дякую всім за плідну роботу!»
По завершенню конференції її учасники ще довго спілкувалися у неформальній обстановці.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Фото автора, Ганни СКРИПКИ та Світлани ШАХ
Цікавий і змістовний матеріал, а головне – у читача складається думка про те, як у 2017 році працювало земляцтво та його окремі відділення.