День пам’яті Героїв Крут

Трагічна загибель студентського загону під Крутами стала символом патріотизму та жертовності у боротьбі за незалежну Україну.  

29 січня 1918 року на залізничній станції Крути Чернігівської губернії (нині Чернігівська область) 300 київських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили в нерівний бій з шеститисячної армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова, яка в числі інших вела наступ на Українську народну республіку.

Точна кількість загиблих студентів офіційно ніде не зафіксована. За свідченнями учасників подій, було вбито понад 250 осіб з української сторони. Відомі імена тільки 27 студентів, яких взяли в полон і розстріляли. Їх тіла пізніше були урочисто перепоховані на Аскольдовій могилі в Києві.

У часи СРСР події під Крутами або замовчувалися, або обростала міфами та здогадками. В основному це були звинувачення на адресу Центральної Ради і українського військового командування, які допустили загибель 300 юнкерів і студентів. Але жоден з істориків не написав про те, що бій під Крутами був перемогою, а не поразкою: ціною своїх життів юнкери, студенти та вільні козаки затримали наступ противника на два дні. Це дало можливість придушити в місті повстання «п’ятої колони», яка підняла свою голову в столиці України, не дати противнику з ходу захопити Київ, а також вчасно підписати мирний договір з Німеччиною та її союзниками.

Однак остаточно наступ більшовиків зупинити не вдалося. Скоро Центральна Рада змушена була евакуюватися з Києва. Але перед цим, 22 січня вона видала Четвертий Універсал, у якому повідомляла про створення незалежної української держави.

В 2006 році на станції Крути відкрили Меморіал пам’яті Героїв Крут. Автор меморіалу, наш земляк з села Волосківці Менського району Анатолій Васильович Гайдамака, представив пам’ятник як насипаний пагорб заввишки сім метрів, на якому встановлена 10-метрова червона колона – копія колон фасаду Червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка, звідки було більшість увічнених студентів-героїв.

Як уже повідомлялося на нашому сайті у публікації «Справжній захисник України з Носівки» від 23 жовтня 2016 року до організації Студентського куреня, з якого вийшли Герої Крут мав безпосереднє відношення уродженець Носівки Спиридон Микитович Довгаль (31 жовтня 1896 – 15 жовтня 1975). А не згадати про Спиридона Микитовича в такий день просто неможливо. Тим більше, що сьогодні в українську землю перепоховали Олександра Олеся з дружиною, а Спиридон Довгаль покоїться в Мюнхені.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.