«Найювілейніші» читання

Погожий осінній ранок. Правда, відчувається деяке похолодання. Та на душі однак радісно. Веселі сонячні промінчики заглядають через скло у салон автомобіля. По обидва боки асфальтного шосе дерева, вдягнені в багрянець. Ось подув вітерець, і у повітрі закружляв у танку кленовий листочок, ніби промовляючи до пасажирів легковика: «Гей, люди добрі, куди це ви так поспішаєте?! Зупиніться хоч на хвильку та подивіться яка навколо краса і благодать!»

Саме такої прекрасної пори Сумщина – край козацької та партизанської слави – зустрічала дорогих гостей з різних куточків України. Виконуючи заплановане Сосницьким відділенням Чернігівського земляцтва, прямую туди разом з делегацією земляків-сосничан, до складу якої входили працівники літературно-меморіального музею Олександра Довженка та вчителі-філологи району. Ось і древнє гетьманське містечко зі своєю цікавою історією.

2088174

23 жовтня привітно відкрив свої двері величний Глухівський національний педагогічний університет (ГНПУ) ім. Олександра Довженка для учасників Всеукраїнської науково-теоретичної конференції VІІ Довженкових читань «Олександр Довженко і українська культура: історія, традиції, сучасність». І, як відмітила Лариса Михайлівна Горбоніс – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Сумського державного педагогічного університету ім. Антона Макаренка, до святкової зали найпершим зайшов, звісно, сам Олександр Петрович. Оскільки розпочалось зібрання переглядом відеоролика про його життєвий і творчий шлях та художнім читанням уривків з творів митця.

2088193

2088169    2088201

2088203

2088210

Прозвучав урочистий Гімн вишу. З вітальним словом до зібрання звернулася Валентина Іванівна Бадер – доктор педагогічних наук, професор, проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків ГНПУ ім. Олександра Довженка. Вона, зокрема, відмітила, що ці читання «найювілейніші», бо приурочені 140-річчю даного вишу, 120-річчю від дня народження Олександра Петровича та 100-річчю від дня закінчення цього навчального закладу письменником. «І, як сказав Олександр Довженко: «Я був задуманий на більше», – продовжує далі Валентина Іванівна, – тому ми зібралися тут сьогодні, щоб ще раз, можливо, по-новому доторкнутися до життєпису талановитого митця та перегорнути ще одну сторінку історії «Україна в красі і щасті». Його життя продовжується у читаннях творів, перегляді кінофільмів, у написанні книг про нього, у проведенні різних заходів…»

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Глухівської міської ради Ірина Іванівна Терещенко у вітальному слові наголосила на тому, що потрібно пам’ятати свою малу батьківщину, про те, де ми народилися, й нагадала присутнім крилатий вислів Олександра Довженка: «Життя таке коротке, спішіть творити добро». Потрібно замислитися над тим, що я зробив такого, і чи будуть мене згадувати протягом 120 років, як згадують Олександра Петровича, – сказала вона.

Університетський фольклорний ансамбль «Світлиця» виконав пісню на слова Дмитра Луценка «Зачарована Десна». Квіти від земляків-сосничан до меморіальної дошки були покладені юними студентами-довженківцями.

2088215

Крім науковців-глухівчан, у пленарному засіданні взяли участь науковці з Харківського національного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди, Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля, Інституту педагогіки Національної Академії педагогічних наук України, Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького.

Виступи були досить цікаві, пов’язані з сучасністю, крізь призму бачення нового у житті й творчості нашого земляка.

2088206

Схвальними оплесками зустріли наймолодшу доповідачку від делегації з Сосниччини Марію Миколаївну Гирич, керівника гуртків Сосницького будинку школярів. Нею була представлена віртуальна екскурсія «Колиска генія (історичне обличчя Сосниччини)». Після перегляду відеоматеріалу про наше містечко багато хто з присутніх наголосили на тому, що цікаво було б це побачити на власні очі.

Потім відбулася презентація нових видань з літератури та про Олександра Довженка. Зокрема, книги авторського колективу ГНПУ ім. Олександра Довженка «Вивчення творчості Олександра Довженка в школі» та ін.

2088654

Для учасників зібрання була проведена екскурсія до історико-педагогічного музею університету та в зал рідкісної книги. Діяла цікава тематична виставка книг, документів, періодичних видань «Народові  й людству» з епіграфами: «Думаючи про правду і дбаючи про неї, оддайте перевагу красі. Вона більша за правду…» (Олександр Довженко); «В натурі Довженка щось від дерзновенних титанів» (Олесь Гончар).

2088220

Сосницька делегація здійснила невеличку ознайомлюючу подорож містом і відвідала Трьох-Анастасіївську церкву – наймасившіну архітектурну домінанту історичного центру Глухова. Своїм виникненням вона завдячує родині гетьмана Івана Скоропадського, а сучасним виглядом – родині відомих цукрозаводчиків Миколи та Федора Терещенків. Церква розписана з широким застосуванням золотого тла й геометричних орнаментів подібно до розписів Володимирського собору в Києві. Трьох-Анастасіївська церква є однією з найвидатніших в Україні комплексних пам’яток архітектури й монументального мистецтва доби історизму. Вона внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка національного значення.

Час уже було повертатися додому. Нам радісно посміхалося сонечко, а на душі було приємно і затишно від усього того, що побачили, почули. Ми вирушили в дорогу з думкою про нову зустріч, яка мала відбутися на малій батьківщині світоча української культури – в Сосниці вже наступного дня.

Все так і було. Наступного дня Сосницький літературно-меморіальний музей Олександра Довженка приймав дорогих гостей – учасників сьомих Довженківських читань. Делегація, очолювана професором, завідувачем кафедри української та зарубіжної літератури ГНПУ ім. Олександра Довженка Анатолієм Олександровичем Новиковим включала в себе гостей із Глухова, Сум, Києва, Харкова, Черкас, Дрогобича, Луганська, Одеси – учителів, науковців, дослідників творчості Довженка.

Співробітники музею зустріли їх біля перелазу. Там же директор закладу, заслужений працівник культури України Любов Миколаївна Наконечна вітала гостей хлібом-сіллю та теплим словом.

2088656

З вітальним словом до гостей звернулася Валентина Василівна Гришенко – заступник голови Сосницької райдержадміністрації. Вона розповіла про Сосницький район, його історію та здобутки в умовах сучасності.

2088659

2088661

На згадку про зустріч Любов Наконечна передала Глухівському університету подарунки від музею: корзинку яблук з Довженкового саду, портрет Олександра Довженка із соломки роботи старшого наукового співробітника закладу Олени Сивоконь, вазу з квітами, виготовленими з лози сосницьким майстром Миколою Чабасем, книгу Сергія Тримбача та Віри Агеєвої «Довженко без гриму».

Музей теж отримав подарунки – журнал «Вивчаємо українську мову та літературу», в якому вміщено статтю «Зачарованість Довженковою Десною”, Анатолія Миколайовича Нелюби, доктора філологічних наук, професора Харківського національного університету імені Василя Каразіна та посібники «Вивчення творчості Олександра Довженка в школі» з дарчим написом Костянтина Юрійовича Голобородька, доктора філологічних наук, профессора, декана українського мовно-літературного факультету імені Григорія Квітки-Основ’яненка Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, який є також і редактором всеукраїнського науково-методичного журналу «Вивчаємо українську мову та літературу».

Любов Наконечна також провела цікаву та змістовну екскурсію, познайомила гостей з життєвим шляхом нашого славетного земляка Олександра Довженка, його самобутньою безсмертною творчістю. В ході екскурсії у Довженковій хаті гості з задоволенням прослухали пісні матері Олександра Довженка у виконанні Ганни Іванівни Кузьменко, художнього керівника народного аматорського фольклорного колективу «Криниці», заслуженого працівника культури України.

2088172

Спілкування продовжилося в кінозалі музею, де Любов Наконечна представила своє наукове дослідження «Традиції українського народу в творчості Олександра Довженка», а Ганна Кузьменко розповіла про весільні обряди Сосницького краю та заспівала весільних пісень, що побутували саме в цій місцевості.

З надією на подальшу творчу співпрацю та побажаннями процвітання музею, з гарними враженнями про Сосницький край гості залишили свої записи в книзі відгуків.

Валентина МОВЧАН

Фото автора

Опубліковано у Видатні земляки | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.