Перспективи малої гідроенергетики Сосниччини

Ресурси планети виснажуються, тривогу викликає стан екології. Нагальною є також заміна атомних і модернізація теплових (що працюють на кам’яному вугіллі та природному газі) електростанцій на альтернативні джерела електричної енергії. Тому зростає інтерес до екологічно чистих джерел енергії – вітру, сонця, річкових хвиль. Серед прихильників альтернативних джерел електроенергії є чимало наших земляків, в тому числі й із Сосниччини.

Сучасна мала гідроенергетика, в порівнянні з іншими традиційними видами електроенергетики, є найбільш економічним і екологічно безпечним способом отримання електроенергії.

Малі ГЕС України (МГЕС) – це гідроелектростанції в Україні з потужністю до 10 МВт. Згідно з сучасною міжнародною класифікацією за нормативом ООН, до малих гідроелектростанцій відносять гідроелектростанції потужністю від 1 до 30 МВт, до міні ГЕС – від 100 до 1000 кВт, до мікро ГЕС- не більше 100 кВт.

МГЕС, перш за все, призначені для забезпечення електричною енергією ізольованого від енергетичної системи споживача, але можуть використовуватися в якості додаткового або резервного джерела електроживлення. Крім того, МГЕС є надійні, екологічно чисті, компактні, швидкоокупні (5-7 років).

В ході спорудження об’єктів даної галузі та подальшої їх експлуатації немає шкідливих впливів на якість і властивості води. Водойми можна застосовувати і для рибогосподарської діяльності, і як джерела постачання населення водою. Крім цього, у МГЕС багато переваг. Сучасні станції мають прості конструкції і автоматизовані повністю, тобто при експлуатації вони не вимагають присутності людини. Є успішний досвід експлуатації обладнання на перепадах вже існуючих гребель, каналів, зрошувальних та осушувальних систем, а також на інших водних об’єктах.

Електричний струм, що виробляється ними, відповідає вимогам стандарту по напрузі та частоті, причому станції здатні працювати автономно, тобто поза електричної мережі енергосистеми області, і в складі даної електромережі. Загальний ресурс роботи станції більше 40 років (не менше 5 років до капремонту). А основна перевага – об’єкти малої гідроенергетики не вимагають організації великих водосховищ з відповідним величезним матеріальним збитком і затопленням території.

Для роботи гідроелектростанції будь-якого типу обов’язковою умовою є наявність напору (різниці рівнів) води.

Напір може бути отриманий за рахунок різниці відміток рівнів води між:

– двома річками;

– озером і річкою;

– на одній річці, за рахунок випрямлення вигину.

Отримання напору можливо також при спорудженні греблі.

На Сосниччині найбільш перспективними щодо розміщення МГЕС є річки Сейм та Убідь.

IMG_171211_660x371

IMG_084121_660x371

P_048_660x457

P_046_660x495

P_047_660x495

Після презентації біогазової установки в Сосниці 24 травня поточного року обговорювалося питання ймовірної можливості щодо використання в майбутньому річок Убідь і Сейм для виробництва електроенергії на МГЕС.

За проведеними попередніми розрахунками, без створення водосховищ, на Убіді можливе спорудження МГЕС потужністю до 80 кВт, а на Сеймі – до 800 кВт. Однак, при проектуванні очікується зміна цих показників.

До початку війни на сході України на українському ринку постачанням обладнання для МГЕС займалося ТОВ «Торгово-промислова фірма «Донтехпром» з міста Донецька, яке пропонувало гідроагрегати переважно російського виробництва:

– з пропелерним робочим колесом (потужністю до 5 кВт на натиск 2,0-4,5 м і витрату 0,07-0,14 м/с, потужністю до 10 кВт на натиск 4,5-10,0 м і витрату 0,10-0,21 м/с, потужністю до 15 кВт на натиск 4,5-12,0 м і витрату 0,10-0,3 м/с, потужністю до 50 кВт на натиск 2,0-10,0 м і витрату 0,30-0,90 м/с, потужністю до 100 кВт на натиск 6,0-18,0 м і витрату 0,50-1,20 м/с);

– з діагональним робочим колесом потужністю 20 кВт на натиск 8-18 м і витрату 0,08-0,17 м/с);

– з ковшовим робочим колесом (потужністю до 100 кВт на натиск 40-250 м і витрату 0,015-0,060 м/с, потужністю до 180 кВт на натиск 40-250 м і витрату 0,025-0,100 м/с);

– з осьовими турбінами потужністю до 1800 кВт;

– з радіально-осьовими турбінами потужністю до 5600 кВт;

з ковшовими турбінами потужністю до 5200 кВт.

Німецький машинобудівний концерн Voith («Фойт»), крім іншої продукції машинобудування, у світі є також лідером щодо виробництва сучасного гідроенергетичного обладнання та має дочірні компанії в багатьох країнах світу. Зокрема, австрійська компанія Kössler («Кесслер») GmbH & Co KG, 100% дочірня компанія підприємства Voith Hydro («Фойт Гідро»), є одним з європейських лідерів ринку в області малої гідроенергетики з широким асортиментом продукції.

«Кесслер» є компетентним комплексним постачальником малих гідроелектростанцій і під ключ електромеханічного обладнання та гідравлічних сталевих конструкцій.

Компанія виробляє від 40 до 45 нових турбін щороку, в основному для європейського ринку, обсяги експорту становлять близько 80 відсотків бізнесу.

На увагу замовників заслуговує гідроагрегат StreamDiver ™, який ідеально поєднує в собі вимоги до економіки та екології. Інноваційна технічна концепція StreamDiver ™ забезпечує мінімальне технічне обслуговування та експлуатаційні витрати. Він може бути встановлений безпосередньо в систему водозливу, а тому технологія будівництва та периферійного обладнання може бути зведена до мінімуму.

StreamDiver ™ являє собою компактну турбіну в блоці, який може бути використаний для модульних розширень в якості мінімального потоку турбіни. Діапазон потужності від 60 кВт до 600 кВт з висотою скидання від 2 м до 6 м та швидкості потоку між 2,4 м³/с і 16 м³/с. Регулювання потоку відбувається шляхом включення та виключення окремих турбін.

P_028_660x429

P_037_660x890

P_038_660x418

P_039_660x408  P_041_660x421

P_042_660x423

P_043_660x418

P_044_660x413

Крім економічних аспектів, розвиток StreamDiver ™ сильно фокусує з екологічних міркувань. Наприклад, для змащення підшипників турбіни використовується вода. В результаті, компактна турбіна може працювати без будь-якого мастила.

В компаніях концерну «Фойт» надзвичайна увага приділяється як енергетичному, так і еколгічному майбутньому планети і, зокрема, впливу працюючих турбін на природнє середовище. Зокрема, «Фойт Гідро» – провідний розробник і постачальник турбін «дружніх рибам». Адже розробка американської дослідницької лабораторії «Фойт Гідро» турбіна Alden (Олден) має значно вищі показники виживаності риби (98-100 відсотків) після проходу через турбіну, ніж звичайні конструкції турбін. Завдяки цій технології, популяція риби залишається стабільною, бо турбіна Олден обертається повільніше, ніж звичайні турбіни та має тільки три лопаті ротора, форма яких зводить до мінімуму зусилля зсуву, швидкості зміни тиску та мінімальний тиск у водовід.

P_020_660x316

Альтернативою турбіни Олден є інша розробка «Фойт Гідро» – чисті рибні турбіни Kaplana (Каплана). Доведено, що виживають майже 100 відсотків всіх риб, що проходить через таку турбіну. Крім того, дана технологія також забезпечує, що турбіна працює більш ефективно ніж у випадку зі звичайними турбінами.

P_040_660x368

P_045_660x644

На підставі звітів дослідницьких центрів корпорації «Фойт» та відгуків міжнародних експертів, які були використані при підготовці даної публікації, можна зробити такий висновок – гідроагрегат StreamDiver ™ поєднує в собі всі технологічні ноу-хау корпорації «Фойт» і досвід роботи в малій гідроенергетиці компанії «Кесслер», які враховують економічні рішення та всі екологічні вимоги сучасної технології гідроелектростанцій. Завдячуючи наявності таких переваг у гідроагрегата, його можна розглядати як перспективним для установки на майбутніх МГЕС Сосниччини.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Читати також:

Конференція з актуальних питань

Презентація в Сосниці

Опубліковано у Консультації, На Чернігівщині, Навколишнє середовище | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

8 коментарів до Перспективи малої гідроенергетики Сосниччини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.