Знаки єднання

Ім’я нашого славетного земляка – скульптора Геннадія Єршова відоме у багатьох куточках землі. Проживаючи понад десять років у польському Гданьську, він не пориває з рідною Чернігівщиною, навпаки – робить усе для того, щоб Україна й Польща зближувалися далі, оскільки це нагальна потреба двох братніх слов’янських народів.

В 1995 році він заснував мистецьку «Галерею-Фарт», а цього року започаткував і очолив «Фонд Ательє Єршов», метою якого є підтримка молодих художників, громадська діяльність, єднання двох братніх народів. І результати не забарилися. Взяти бодай першу благодійну акцію «Гданьськ – Київ», результатом якої є встановлення творчої роботи Геннадія Єршова біля греко-католицького храму на Аскольдовій могилі в нашій столиці. Це перший із 14 фрагментів серії «Шлях Христа на Голгофу», дарунок Києву від польсько-українських спонсорів. Фінансову та технічну сторону в Україні частково забезпечили на партнерських засадах чернігівська «Галерея-Фарт», якою нині випало керувати мені, та київська фірма «Саямат» на чолі з директором Геннадієм Давидовим. До речі, за авторське виконання роботи «Хресний шлях», яка прикрашає церкву св. Антонія у місті Торун та базиліку св. Діви Марії у Гданську, скульптор отримав високу нагороду з рук кардинала Польщі Юзефа Глемпа.

Вагомим здобутком «Фонду Ательє Єршова» та нашої галереї стала проведена в Гданську Міжнародна виставка талановитих чернігівських фотохудожників «Фотомайдан – дорога до вольності». Тут добре посприяв Генеральний консул України Мирон Янків. Сім днів у виставковій залі комітету профспілки «Солідарність», як мовиться, яблуку ніде було впасти. Полякам було представлено понад сто робіт наший майстрів Івана Матвєєва, Андрія Ярошенка, Ігоря Волосянкіна, Маріанни Харді, Миколи Турчина, Віктора Кошмала та інших.

Польська сторона доклала чимало зусиль у проведенні фотовиставки чернігівських митців. «Солідарність» надала безкоштовно виставкову площу та обладнання, допомогла в друкуванні рекламних плакатів, флаєрів тощо. А наші майстри плідно попрацювали, відзняли багато цікавих відео та фотоматеріалів. Уже пройшла на обласному телебаченні перша частина фільму, створеного Іваном Матвєєвим та Андрієм Ярошенком, незабаром вийде на екран його продовження. Фотографії інших майстрів знайдуть своє життя на виставці в рідному Чернігові, взяти участь у якій зголосилися їхні польські колеги.

Під час виставки чернігівці побували і в Генеральному консульстві, де зосередилися на питаннях подальшого розвитку культурних відносин між північним Помор’ям Польщі та Сіверщиною.

Не залишилося осторонь і питання про те, що в чернігівській майстерні Геннадія Єршова знаходиться вже готове до технічного завершення скульптурне зображення святого князя Володимира – хрестителя України-Руси. Проект погоджений із українською громадою та владою Гданська і з часом у цьому польському місті постане бронзова фігура на гранітному постаменті загальною висотою 4,5 метра біля греко-католицького храму в самому центрі.

Де речі, ця акція розпочалася два роки тому й отримала підтримку та благословіння архієпископа гданського Лешка Славоя Глудзя, вроцлавсько-гданського єпископа Кир Володимира р. Ющака, а також «Братства св. Володимира» за сприяння маршалка воєводства Поморського Мечислава Струка, мера міста Павла Адамовича, гданського відділу української громади та інш. Польська сторона створила «Громадський комітет з побудови пам’ятника св. Володимиру», залучені благодійні кошти для фінансування створення та виготовлення цього монумента. Таким чином, св. Володимир може стати прокровителем європейської України, а також одним із покровителів об’єднаної Європи.

Недавно в Чернігові теж створений під патронатом голови обласної ради Миколи Звєрєва оргкомітет по спорудженню пам’ятника. Підготовча робота проводиться вже впродовж двох років. Встановлення намічається на 23 травня цього року. Пам’ятник св. Володимира буде завершено в Україні на кошти небайдужих громадян і меценатів Чернігівщини та подаровано Гданську. Монументальна робота поїде на північ Польщі, долаючи символічний шлях Чернігів – Київ – Гданськ довжиною 1,5 тисячі кілометрів. У відповідь передбачається встановлення польською стороною пам’ятника одному з видатних церковних діячів у Чернігові.

Словом, представники нашої культури предметно стверджують омріяний курс сучасної України на європейське життя.

Валентина ЄРШОВА, директор «Галереї-Фарт», м. Чернігів

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.