100 років тому

6 листопада 1919 – за однією з версій колишнім ад’ютантом Найдою убита Олександра Соколовська-«Маруся», вчителька української гімназії, утримуваної коштом родини Соколовських, легендарний повстанський отаман.

З березня 1919 Олександра – «Маруся» зв’язкова та пропагандист в повстанському загоні, що його очолював брат Дмитро. Після того, як 8 серпня отамана Дмитра застрелив зрадник-односелець повстанську бригаду очолив наступний брат Василь.

Повстанці разом з військом УНР, в складі яких були Олександра з батьком Тимофієм, 25.08.1919 визволяли від більшовиків Житомир, через 2 дні з 1-м корпусом УГА – Брусилів.

Невдовзі ще один зрадник-односелець убив Василя і бригаду очолила Олександра-«Маруся». Під її командою було 33 шабель, 700 багнетів, 10 кулеметів, 3 гармати.

В жовтні 1919 «Маруся» учасниця з’їзду повстанських отаманів біля села Германівка (Київщина).

На початку листопада 12 сотень «Марусі» одночасно вели бої з червоними під Фастовом і з білими під Мотовилівкою. Родина Соколовських жертвувала за незалежність України молоді життя братів Олекси, Дмитра, Василя та сестри Олександри-«Марусі».

Джерело: «Я люблю свою країну – Україну»

Опубліковано у В громадських організаціях, Вшанування пам'яті. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.