Авторові слів пісні «Молитва за Україну» 180 років

180 років тому в Переходівці Ніжинського району Чернігівщини народився Олександр Якович Кониський (6(18).08.1836 – 2911.1900), український перекладач, письменник, видавець, лексикограф, педагог, громадський діяч,  один із фундаторів наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ) у Львові. Автор слів пісні «Молитва за Україну», перекладу «Щоденника» Тараса Шевченка. Оборонець української культури, мови, наполягав на відміні Валуєвського циркуляру та Емського указу. 

OK 18082016_660x1091

Походив із старовинного чернігівського роду, який нараховував понад 400 років. Його дитинство пройшло в місті Ніжині.

Один із ініціаторів єднання та спільної праці східноукраїнських і західноукраїнських культурно-освітніх організацій, налагодження видавничої справи. Автор багатьох популярних книжок і підручників.

Від кінця 20-х років минулого століття твори Олександра Кониського в СРСР знаходились під забороною (за винятком кількох поезій), а радянське літературознавство відносило його до «націоналістів». Певна «реабілітація» Олександра Кониського відбулася у 80-х роках ХХ століття, а в Києві в 1990 році перевидано його монографію «Тарас Шевченко-Грушівський».

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.