Екскурсія пам’яті Якова Барзиловського

Сьогодні, 28 жовтня, у День визволення України від фашистських загарбників, учителі та учні Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів побували в Києві на екскурсії організованій Сосницьким відділенням столичного Чернігівського земляцтва.

Свою поїздку до Києва наші земляки з села Велике Устя, що на Сосниччині присвятили 170-річчю від дня народження відомого українського вченого-хіміка Якова Миколайовича Барзиловського.

У публікації від 16 жовтня «Наслідуємо добрі справи земляцтва» вже повідомлялося про те, як у Великоустівській ЗОШ І-ІІІ ступенів був організований та проведений загальношкільний позаурочний виховний захід, приурочений визначній даті – 170-річчю від дня народження Якова Барзиловського.

За попереднім погодженням, учителі та учні виявили бажання відвідати Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр», Хімічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Державний музей авіації України.

А робили погодження ще 24 березня під час першої екскурсії вчителів та учнів школи до Києва, яка була присвячена пам’яті нашого геніального земляка Олександра Петровича Довженка – українського кінорежисера, письменника, кінодраматурга, публіциста, художника, народного артиста РРФСР, заслуженого діяча мистецтв УРСР, лауреата трьох головних премій СРСР. Тоді вони захоплено сприйняли моє повідомлення про запрошення нашого земляка – заступника директора заповідника, члена Правління Спілки архівістів України, заслуженого працівника культури України Юрія Яковича Кулініча відвідати з екскурсією «Бабин Яр».

Під час березневого візиту до столиці гості з Сосниччини побували: в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України; в Національному заповіднику «Софія Київська»; в Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка; на Байковому кладовищі, де поховані батьки Олександра Довженка; в «Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.»; в Національному Києво – Печерському історико – культурному заповіднику; на вулиці Інститутській.

Та березнева екскурсія до Києва вчителів та учнів з Великого Устя була висвітлена на нашому сайті в матеріалах: «Бажана екскурсія до столиці» від 26 березня, «Земляки з Сосниччини побували на екскурсії в ЦДАМЛМ України» від 28 березня, «Екскурсія на кіностудію імені Великого Українця» від 29 березня.

Цього разу першим об’єктом для відвідання обрали Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» не випадково. Адже в роки німецько-радянської війни 1941 – 1945 років на Чернігівщині було спалено живцем майже 128 тисяч мирних жителів, із них дітей – 12 300, знищено 32 тисячі житлових будинків. Справжня трагедія розігралася в селі Велике Устя 4 лютого1943 року, під час якої карателі в есесівській формі, що між собою спілкувалися російською мовою, спалили заживо 24 людини, серед яких було 5 діток віком від 4-х до 6-ти років. Кожного року 4 лютого у Великоустівській ЗОШ І-ІІІ ступенів проходять заходи по вшануванню 24-х трагічно загиблих односельців від рук карателів. На цьогорічному тематичному засіданні літературно-краєзнавчого гуртка (нині – краєзнавчий гурток Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів на базі районного Будинку школярів), керівником якого є Валентина Мовчан, використовуючи архівні матеріали та спогади очевидців присутніми уявно були відтворені ті події. Про цей захід ми згадували на нашому сайті в матеріалі «Молодь має знати правдиву історію» від 11 лютого.

І ось ранком на Дорогожичах зустрічаю делегацію з Великого Устя, до складу якої, крім учителів та учнів, увійшов і отець Лаврентій з Бутівського храму. Далі разом з ними прямуємо до «Пам’ятника радянським громадянам та військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської армії, розстріляним німецькими нацистами у Бабиному яру». Там на нас вже чекали старший науковий співробітник заповідника, доктор філософії Михайло Степанович Гутор та активістка Сосницького відділення земляцтва Людмила Петрівна Коваленко, батько якої родом з села Долинське, що входить до складу Великоустівської сільради.

Кілька хвилин на знайомство з Михайлом Степановичем і він передає в подарунок школі книгу «Бабин Яр», матеріали до якої ретельно зібрав Ілля Михайлович Левітас, а кожному присутньому по путівнику «Бабин Яр».

39F9528D

До підніжжя пам’ятника покладені квіти.

E7AF14D7

896ADEB1

Далі Михайло Гутор провів нас по екскурсійному маршруту, змістовно розповідаючи про все, що цікавило допитливих екскурсантів.

83898AFD

01DD8039

5DB919C5   DC299834

1855AE57   514DA682

Прощаючись з Михайлом Степановичем до наступної зустрічі, вчителі та учні щиро дякували йому за чудово проведену екскурсію.

608C0799

Із Національного історико – меморіального заповідника «Бабин Яр» прямуємо до Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка.

Біля входу на нас вже чекав заступник декана хімічного факультету з навчальної роботи Вадим Олександрович Павленко.

Разом з ним до корпусу хімічного факультету йдуть вчителі та старшокласники. Учні молодших класів з Людмилою Коваленко, а також з вчителями попрямували до парку імені Тараса Шевченка.

На порозі хімфаку фотографуємося на пам’ять.

1329AC80

Вадим Олександрович, кандидат хімічних наук, доцент кафедри неорганічної хімії, саме тої, на якій впродовж 32-х років, з 1894 по 1926 рік, завідувачем був Яків Барзиловський.

Основним напрямком наукових досліджень Вадима Павленка є «Синтез та дослідження координаційних сполук 3d-металів з похідними піразолу».

Вченому та організатору навчання на хімічному факультеті флагмана національної вищої освіти було про що розповісти вчителям і старшокласникам Великоустівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. А головне те, що всі побували на кафедрі неорганічної хімії, саме в тій лабораторії, де працював Яків Барзиловський.

D7B624E9

У ході спілкування з Вадимом Олександровичем неабияку цікавість до хімічної та медичної наук проявила учениця 9-го класу Валерія Клешньова. Для таких допитливих, як вона, завжди будуть відкриті двері до найпрестижніших вузів країни.

A729CA07

 Всі щиро дякували Вадиму Павленку за чудову екскурсію та вибачалися за те, що не встигають побувати на передбаченому відвідуванні університетського музею. Адже за браком часу, гості вирішили це зробити іншим разом і поспішали до Державного музею авіації України, де на нас, з придбаними квитками, вже чекав Михайло Іванович Давиденко – активіст Сосницького відділення земляцтва, який народився в селі Велике Устя.

14B972E8

334869FB

56AAB210

72F13A34

Екскурсія по музею авіації захопила всіх, і вчителів, і учнів, що вони не помітили, як стемніло та ще певний час спостерігали за злетом і посадкою літаків в аеропорту «Київ».

Олексій ОРЄХОВИЧ

Фото автора

Опубліковано у Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 коментарі до Екскурсія пам’яті Якова Барзиловського

  1. Микола Гнип коментує:

    Правильно поставлена робота з молоддю – це запорука поповнення рядів земляцтва молодими земляками. Адже сьогоднішні учні шкіл – це завтрашні студенти столичних вузів, а в майбутньому і працівники фірм, установ і т.п.

  2. Микола Волощук коментує:

    Прикро, що мені не вдалося бути разом, але переконаний – це не остання зустріч земляків Якова Барзиловського на хімічному факультеті.

  3. Людмила Коваленко коментує:

    Була рада зустрічі із земляками на чудово організованій екскурсії. Весь день був насичений подіями. Всіх особливо захопила екскурсія до музею авіації. Адже там побачили безліч різних літальних апаратів та ще й побували в середині багатьох з них. Осінній день такий короткий, і хоч не вистачило часу на все заплановане, вчителі та школярі щасливі поверталися додому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.