Земляки з Сосниччини побували на екскурсії в ЦДАМЛМ України

У рамках співпраці столичного Чернігівського земляцтва з Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМУ), в архівосховищі й музеї, в яких зберігаються та експонуються документи і матеріали з історії української культури, літератури та мистецтва, 24 березня цього року на екскурсії побували земляки Олександра Петровича Довженка – вчителі та старшокласники з Сосницького району Чернігівщини.

AE9563D8

Екскурсантів привітно зустріла директор ЦДАМЛМУ, член правління Спілки архівістів України Олена Валеріївна Чижова. У конференц-залі вона коротко ознайомила з історичною довідкою провідного музейного і архівного закладу. І, зокрема, про те, що:

«Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України був створений 4 травня 1966 року постановою № 357, прийнятою Радою Мiнiстрiв Української РСР на пропозицію Архівного управління при Раді Мiнiстрiв УРСР та творчих спiлок республіки.

Активно сприяв створенню ЦДАМЛМ України Олесь Терентійович Гончар як голова правління Спілки письменників України. У листі заступнику голови Ради Міністрів УРСР Петру Тимофійовичу Троньку від 5 березня 1965 року він писав: «Необхідно збудувати в центральному районі Києва Державний республіканський літературний музей-сховище, передбачивши в ньому читальні зали, приміщення-сейфи для зберігання класичної рукописної спадщини, найсучасніші книгосховища». Ще один лист від 2 січня 1966 року голові Ради Міністрів УРСР Володимиру Васильовичу Щербицькому: «Найдоцільніше використати під музей старовинне приміщення на території Софійського заповідника, що його займає зараз Центральний історичний архів УРСР (Володимирська, 22-а). Правління Спілки письменників України просить Раду Міністрів Української РСР: 1) прийняти постанову про створення Державного музею української літератури й мистецтва; 2) затвердити структуру і штати Державного музею української літератури й мистецтва; 3) закріпити за Державним музеєм української літератури й мистецтва приміщення Центрального державного історичного архіву УРСР (Володимирська, 22-а), яке зараз звільняється».

27 липня 1967 року наказом начальника Архівного управління при Раді Мiнiстрiв УРСР Центральний державний архiв-музей лiтератури i мистецтва УРСР вводився в дiю з 1 серпня 1967 р. i розмiщувався у примiщеннi Центрального державного iсторичного архiву УРСР у м. Києвi по вул. Володимирськiй, 22-а.

У фондах є документи з літератури, мистецтва й культури України XVIII—ХХ століть, біографічні та епістолярні матеріали, рукописи творів, графічні праці, фото письменників, літературознавців, композиторів, художників, скульпторів, архітекторів, акторів, співаків, режисерів, диригентів, хормейстерів, балетмейстерів та інших діячів культури, зокрема: Павла Альошина, Ванди Василевської, Олександра Вербицького, Миколи Ворвулєва, Зої Гайдай, Рейнгольда Глієра, Андрія Головка, Олеся Гончара, Бориса Грінченка, Віри Гужової, Олександра Довженка, Марії Донець-Тессейр, Володимира Заболотного, Івана Їжакевича, Василя Касіяна, Юрія Кипоренка-Доманського, Євгена Кирилюка, Анатолія Кос-Анатольського, Августи Кохановської, Фотія Красицького, Агатангела Кримського, Бориса Лятошинського, Георгія Майбороди, Андрія Малишка, Панаса Мирного, Іполита Моргілевського, Петра Панча, Леоніда Первомайського, Анатолія Петрицького, Лева Ревуцького, Максима Рильського, Бориса Романицького, Якова Сірченка, Юрія Смолича, Володимира Сосюри, Кирила Стеценка, Стефана Таранушенка, Софії Тобілевич, Карпа Трохименка, софії Федорцевої, Віктора Халатова, Юрія Яновського та багатьох інших. В архіві-музеї містяться також фонди культурно-просвітницьких інституцій, товариств, організацій, у тому числі Київського товариства підтримки мистецтв, Київського товариства старожитностей та мистецтв, Комітету з Державних премій УРСР ім. Шевченка в галузі літератури, журналістики, мистецтва та архітектури, Спілки письменників УРСР та інші. Архів-музей поряд з архівосховищами має виставочні зали з постійною експозицією, кімнати-музеї видатних діячів української літератури та культури, бібліотечні колекції.

Починаючи з 1991 року архів-музей почав активно комплектуватися документами діячів української діаспори. Географія літературно-мистецьких зв’язків ЦДАМЛМУ досягла не лише ближніх держав, як то Росія, Латвія, Білорусь, але й країн далекого зарубіжжя: Австралії, Бразилії, США, Канади, Німеччини, Франції, Великої Британії, Чехії, Болгарії та ін. За 23 роки сформовано більше 60 особових фондів на основі документів, що надійшли з-за кордону.

Окремим структурним підрозділом ЦДАМЛМУ є відділ «Літературно-мистецькі Плюти», який знаходиться в селі Плюти Обухівського району Київської області (колишній літературно-меморіальний музей драматурга Олександра Корнійчука і письменниці Ванди Василевської).

З 1992 р. архів має сучасну назву – Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України.»

B85C9E4E

AA2EA9F7

Далі землякам Генія світового кінематографа була запропонована екскурсія-розповідь по архіву-музею.

З особливою цікавістю вчителі та учні розглядали кімнати-музеї видатних діячів української літератури та культури та слухали розповідь екскурсовода.

D21174F3

Зворушливою була зустріч у кімнаті-музеї Олександра Довженка, де знаходяться меблі, книги, речі та ін., якими користувався наш геніальний земляк та його сестра Поліна Петрівна Дудко.

BDDA939D

B4A2615A

Насамкінець, ми щиро подякували директору архіву-музею Олені Валеріївні за теплий прийом і цікаву екскурсію, а також за те, що під її керівництвом працює такий чудовий колектив справжніх фахівців своєї справи.

Оскільки ЦДАМЛМУ знаходиться на території Національного заповідника «Софія Київська», гості з Чернігово-Сіверського краю мали можливість подихати повітрям древньої Софії та помилуватись архітектурним ансамблем Софійського собору, внесеного до списку Всесвітньої спадщини Конвенції про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини. Внесення до цього списку підтверджує визначну універсальну цінність культурного об’єкту, що підлягає збереженню на благо всього людства.

FA3CAB59

Олексій ОРЄХОВИЧ, заступник голови Ради земляцтва

Фото автора

Опубліковано у У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.