Під такою назвою у Музеї Олександра Саєнка, що в Борзні на Чернігівщині, у липні відбувся пленер з образотворчого мистецтва. До музею з Чернігова приїхала група юних обдарованих вихованців студії «Колібрі», яку очолює художник-педагог Лілія Ібрагімова.
Ця подія, яка довго виношувалась музейними працівниками та засновниками музею як ідея, вперше здійснилася у рамках довгострокової благодійної програми збереження історико-культурної спадщни, підтримки і навчання здібних дітей та мистецької молоді «Пам’яті українського художника Олександра Саєнка присвячується».
Натхненниками й організаторами арт-проекту стали: Художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка», Центр української культури та мистецтва (генеральний директор Світлана Долеско, Київ), за фінансової підтримки та участі якого відбувся пленер, Міжнародний благодійний фонд Олександра Саєнка, Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна», Мистецька галерея імені Олександра Саєнка.
За доброю музейною традицією учасники пленеру ознайомились з експозицією музею та садибою, доторкнулись до глибинної творчості славнозвісного українського художника Олександра Саєнка, ім’я якого занесене ЮНЕСКО до списку видатних діячів світової культури, надихнулись його різноманітною діяльністю на мистецькій ниві (живопис, графіка, мозаїка соломою, килимарство, кераміка, вибійка), колекцією народного мистецтва, яку упродовж довгих років збирав Олександр Саєнко, творами продовжувачів мистецтва роду – Ніни Саєнко, доньки та онуки художника – Лесі Майданець-Саєнко. Захоплюючу екскурсію провела науковий співробітник музею Алла Кривець.
Відразу після екскурсії студійці обрали собі на території садиби місця, що найповніше відповідали їх творчим задумам, і приступили до роботи. Олександру Труш привабив будинок музею, тож сіла поблизу нього та почала із зображення ганку, улюбленого місця всієї родини Саєнків.
Серед фотографій, представлених в музеї, найчастіше можна побачити три покоління роду саме на цьому ганку. Дівчина захоплюється малюванням з раннього дитинства, щоб оволодіти майстерністю, в студію їздить з Куликівки, де живе (40 кілометрів від Чернігова). Мріє стати художником.
У Наталки Мельниченко на акварельному папері перші контури будинку Музею чіткі, лаконічні, дівчина добре відчуває форму, працює швидко і впевнено. Виявляється, Наталка хоче бути архітектором. І віриться, вона їм стане.
Василя Трохименка цікавить чудова природа – віковічні дуби, клени, різнобарвні трави, мов зачарований будинок серед одвічної краси. Своє майбутнє він пов’язує з бізнесом, а мистецтво допомагає йому концентрувати свої думки, передавати свої емоції і почуття.
На малюнках Маргарити Тишковець, Вероніки Шевченко, Івана Калашнікова з’являються зображення скульптур, що розміщені перед будинком – вони створені молодими скульпторами на теми творчості Олександра Саєнка до 110-ї річниці від дня народження художника; велетенський столітній дуб, графіка фруктових дерев, квіти, як правило, в реалістичному зображенні.
Лілія Ібрагімова – керівник арт-студії «Колібрі» та викладач Тетяна Чиркина були постійно зі своїми вихованцями – добрим словом, порадою та підтримкою вони авторитетно й професійно вели їх до успішного завершення роботи.
Коли Лілія дванадцять років поспіль заснувала в Чернігові арт-студію у неї було шість учнів, а нині – двісті п’ятдесят. Студія відома в Україні і поза її межами. Нещодавно за підтримки Фонду Леоніда Кучми «Україна» студійці презентували свої творчі здобутки в Парижі у Культурно-інформаційному центрі при Посольстві України у Франції і отримали схвальні відгуки.
Учасники пленеру водночас ознайомились з історичними пам’ятками Борзни, відвідали Мистецьку студію імені Олександра Саєнка при загальноосвітній школі № 1 імені Христини Алчевської. Про діяльність студії в рамках естетично-виховної роботи з учнями школи розповіла директор школи Зінаїда Москаленко.
Заслужений діяч мистецтв України Ніна Саєнко та доцент Київського інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука Леся Майданець-Саєнко також творчо працювали з пленеристами над гобеленом «Українські тополі», який буде переданий до експозиції Музею Олександра Саєнка. Це був майстер-клас з художнього текстилю у техніці ручного ткання гобелена для учасників пленеру.
Незабутнє враження залишилось у вихованців студії після перегляду фільму «Новели старого саду» (режисер Валентина Шестопалова, сценарій – Леонід Горлач, телестудія «Глас», 2008) про життєвий і творчий шлях Олександра Саєнка. «Мене вразила жага до мистецтва у молодого Саєнка, готовність боротись за право займатись мистецтвом. Для мене це приклад, як треба досягати своєї мети», – поділилась своїми думками Олександра Труш після презентації фільму.
Знімальна група від Центру української культури та мистецтва не лише зафіксувала всі найцікавіші події пленеру, які згодом будуть представлені у відеофільмі, а й вперше зняла Музей Олександра Саєнка з пташиного польоту.
На завершення пленеру кожний із його учасників виконав по дві акварельних роботи, які урочисто були вивішені на своєрідній виставці для ознайомлення гостей і відвідувачів музею, які зібрались на свято – підведення підсумків першого пленеру з образотворчого мистецтва.
Директор Музею Олександра Саєнка Ніна Храпач та науковий співробітник Алла Кривець ознайомили присутніх із творчістю українських митців – мистецькою династією Саєнків, подякували за організацію та підтримку пленеру. Ольга Музиченко, заступник директора Центру української культури та мистецтва розповіла, що гармонійний розвиток підростаючого покоління, вивчення мистецької спадщини, ознайомлення з музейними комплексами є пріоритетними в діяльності Центру. Нині Центр здійснює масштабну програму «Чернігівщина», тож цілком логічно, що проведення пленеру, участь в ньому та підтримка стали частиною цього проекту. Пані Ольга від імені генерального директора Центру Світлани Долеско вручила Подяки організаторам пленеру.
Засновник Музею Олександра Саєнка, президент Міжнародного благодійного фонду Олександра Саєнка, донька художника відзначила, що пленер «Калинова, солов’їна в моїм серці Україна» поклав початок здійсненню таких арт-проектів у майбутньому. Про своє бажання приїхати до Музею Олександра Саєнка, щоб творчо попрацювати, заявили студенти Київської дитячої Академії мистецтв та Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. На згадку про участь у пленері від Фонду Олександра Саєнка студійці отримали Дипломи учасника пленеру, подарунки – книгу «Шевченкіана Олександра Саєнка», видану до 200-річчя поета, пророка українського народу, альбом творчих робіт мисткині, а також свідоцтво, в якому зазначено, що твір виконаний на пленері, перейде до колекції Музею Олександра Саєнка на постійне зберігання.
Свято добігало кінця. Відчувалось, що результатами пленеру з образотворчого мистецтва були задоволені всі: і сповнені нових вражень та творчих задумів учасники пленеру, і натхненники-організатори, і гості та відвідувачі Музею Олександра Саєнка.
Ніна САЄНКО, Борзнянське відділення
Вражає, що в такий складний, навіть стабільно нестабільний час, люди мистецтва не опускають руки і створюють чудеса-бережуть красу мистецтва та навчають молоде покоління любить і шануючи пам’ятать видатні постаті нашого краю. Спасибі Вам невтомні та незламні митці!