Усна історія про Корюківську трагедію 1943 року

«Корюківська трагедія 1943 року: усна історія» – книга про Корюківську трагедію, коли німецькими та угорськими окупантами було спалено майже сім тисяч мешканців містечка на півночі Чернігівщини.

Корюківська трагедія, коли німецькими та угорськими окупантами було спалено майже сім тисяч мешканців містечка на півночі Чернігівщини, є злочином і нацистів, і комуністів. І якщо з першими начебто все зрозуміло, хоча роль саме угорських окупаційних військ, які, власне, й палили Корюківку, замовчувалася всі роки радянської влади, то про ганебну роль комуністів взагалі неможливо було ніде публічно згадати.

Один із упорядників книги «Корюківська трагедія 1943 року: усна історія», яка щойно побачила світ, представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко у статті до цього збірника пояснює, чому радянські партизани спокійно спостерігали з лісу за триденним спалюванням Корюківки, не намагаючись її захистити. Власне, нападом на гарнізон окупантів вони й спровокували знищення мирних жителів. Сергій Бутко: «Захист цивільного населення не був метою радянських партизанів. Попудренко, котрий ними тоді керував, у своєму щоденнику навіть не згадує про спалення Корюківки, і коли командир з’єднання Олексій Федоров прилетів з Москви, він йому доповідав лише про напад на гарнізон, але не про трагедію Корюківки».

У збірнику – 96 спогадів очевидців тих страшних подій. Вони були записані в різний час, а в друкованому вигляді побачили світ лише зараз. Тут же подані фотографії людей, які згадують ті страшні часи.

Окремий розділ – «Корюківська трагедія очима дітей незалежної України», де подані малюнки та есе юних корюківців – вихованців школи мистецтв.

У представленні книги «Корюківська трагедія 1943 року: усна історія» взяли участь директори краєзнавчих музеїв  Козарів Носівського району, яке також було спалено у війну окупантами, зі Сновська та Єліного. Книга подає список населених пунктів, спалених нацистами на Чернігівщині.

Василь ЧЕПУРНИЙ “Голос України” 

Опубліковано у Вшанування пам'яті, На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до Усна історія про Корюківську трагедію 1943 року

  1. Микола Мисник коментує:

    Нацисти та комуністи – головні винуватці Другої світової війни. Нацистів судив Міжнародний військовий трибунал у Нюрнберзі. Комуністи уникли суду. Але український народ уже знає, хто винен у Корюківській трагедії.

  2. Іван Забіяка коментує:

    Цю книгу мають читати в усьому світі. А значить вона повинна бути доступною в електронному варіанті на сайті “Чтиво” чи на інших ресурсах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.