Відлуння пам‘яті

20 грудня делегація ветеранів та активістів Всеукраїнської Спілки ветеранів війни провела низку заходів у селі Світанок Ніжинського району Чернігівської області. Чернігівське земляцтво було представлено керівниками та активом Борзнянського та ветеранського відділень. 

Ветерани відповідно до плану взяли участь:

– у меморіальних заходах із вшанування пам’яті 54воїнів 1-ї окремої Чехословацької бригади під командуванням Людвика Свободи, що загинули тут у 1943 році;

– у покладанні квітів і вшануванні пам’яті загиблих воїнів, які визволяли село Світанок у роки Другої світової війни;

– у зустрічі з школярами та вчителями Світанківського навчально-виробничого комплексу «ЗНЗ – ДНЗ» І-ІІІ ступенів та уроці мужності для учнів навчального закладу.

Зважаючи на те, що такий захід ВСВВ проводить щорічно вже протягом трьох років, у першу чергу, після прибуття до села Світанок, члени делегації, яку зустріла в. о. сільського голови Світлана Петрівна Ткаченко, відвідали місце поховання 54 чехословацьких воїнів, які знайшли спокій у братській могилі та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання і поклали квіти до могили.

Поруч з нею встановлено стелу та мармурові плити, на яких викарбувані імена героїв.

Після цього члени делегації та місцеве керівництво відвідали музей україно-чесько-словацької дружби. Метою створення музею став вияв дружніх почуттів України до народів Чехії та Словаччини, до їх синів, які загинули в боях за звільнення України від нацистів у період Другої світової війни.

Цей музей існує з 1973 року. Спочатку була кімната-музей, яка знаходилась у поштовому відділенні, а потім за ініціативи Миколи Світайла, що на той час працював керівником господарства, було побудовано приміщення музею поряд з братською могилою. Відкриття музею відбулося 29 травня 1980 року. Постановою колегії Міністерства культури України від 26 березня 1980 року музею присвоєно звання «Народний музей».

Ветеранів ознайомили з експозиціями музею, що розміщені в 4-х експозиційних залах: перша зал,а експозиції якої розповідають про історію рідного краю з часів Київської Русі і до 30-х років ХVІІ століття.

В другій залі експозиції, які розповідають про період Другої світової війни, у тому числі – діорама, що детально демонструє події на станції Яхнівка. Окремо представлені документи про чехословацького героя Людвика Свободу, який брав участь у боях на території Чернігівщини спочатку в громадянській війні проти Червоної армії, потім у боях проти німців під час Другої світової війни.

Третя зала «Дружба», в ній демонструються експонати та документи про дружні відносини України зі Словаччиною та Чехією.

Четверта зала розкриває експозицію про сьогодення села, його мешканців та участь односельців у АТО.

Після завершення екскурсії голова Ради ВСВВ, генерал-майор Володимир Васильович Попович від імені усіх присутніх подякував директору музею Анатолію Миколайовичу Величенко за цікаву та змістовну розповідь і зробив запис у книзі почесних гостей на згадку про відвідування музею, а також вручив подарунки від делегації ветеранів.

У подальшому, члени делегації відвідали курган Слави, де встановлено пам’ятник загиблим воїнам-односельцям, вшанували пам’ять загиблих і поклали квіти.

По завершенні проведення меморіальних заходів ветерани завітали в гості до Світанківського навчально-виробничого комплесу  «ЗНЗ – ДНЗ» І-ІІІ ступенів.

Тут гостей, з неймовірним піднесеним настроєм, зустріли учні, педагогічний колектив і жителі села, серед яких були учасники війни в Афганістані Микола Куць та Григорій Гакал.

Директор закладу Лариса Федорівна Кукало розповіла гостям про історію навчального закладу, їх досягнення, а також про плани на майбутнє та роботу з патріотичного виховання молоді.

Потім гості та присутні взяли участь в уроці мужності «З Україною  в серці». З теплими словами привітання до школярів звернувся голова Ради Всеукраїнської Спілки ветеранів війни генерал-майор Володимир Попович.

Крім того, перед учасниками заходу виступили:

– учасник Другої світової війни капітан 1 рангу Олександр Якович Уткін;

– перший заступник голови Ради Всеукраїнської Спілки ветеранів війни, учасник бойових дій в Афганістані Віктор Іванович Шамрай;

– голова комітету жінок-фронтовичок Всеукраїнської Спілки ветеранів війни Світлана Яківна Тараненко.

Затамувавши подих усі присутні слухали їх виступи та вітали оплесками.

У свою чергу ветеранам була запропонована цікава програма, в ході якої усі присутні поринули в історичне минуле нашої країни.

Ансамбль хлопчиків «Нащадки козаків» подарували гостям чудові музичні номери.

Схвильовано декламували власні поезії учениця 8 класу Єлизавета Москаленко «Я – українка» та учень 11 класу Захар Кукало «Війна і мир».

Захід супроводжувався відеослайдами, які підготував учитель інформатики Микола Вікторович Ткаченко.

Своєрідним гімном цієї зустрічі була пісня «Заспіваймо пісню про Україну» у виконанні всіх присутніх під музичний супровід Євгенії Миколаївни Галети.

Завершуючи дійство директор Світанківського навчально-виробничого комплесу Лариса Федорівна Кукало від свого імені та усіх присутніх подякувала ветеранам за те, що вони знайшли час відвідати цей заклад, за те, що вони роблять, щоб у нашій Україні був мир. На згадку про школу гостям подарували буклети «З Україною в серці».

У свою чергу ветерани подарували у шкільну бібліотеку книги на історичну тематику. Головою Ради ВСВВ було прийнято рішення щодо взяття шефства над Світанківським навчально-виробничим комплексом і надання йому всілякої підтримки та практичної допомоги. Крім того, на 2018 рік для цього навчального закладу було передплачено часопис столичного Чернігівського земляцтва «Отчий поріг».

На нашу думку даний проведений захід є прикладом плідної співпраці ветеранських організацій з патриотичного виховання молоді, шани подвигу захисників України та поваги до традицій рідного краю.

Сергій КУДІН

Опубліковано у В громадських організаціях, Вшанування пам'яті, У відділенях | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.