На гостинах у Карильському

IMG_002

Благодатний Чернігівський край. Край трударів і піснярів. Край, який звеличує людину праці. На чернігівських землях завжди вирощувалися високі врожаї сільськогосподарських культур, здавна шанувалася селянська праця, важка, але почесна. Чернігівська земля славна подвигами, має заслужених працівників праці. Упродовж року, від ранньої весни й до пізньої осені, працювали селяни на благо своєї Вітчизни. Були колгоспи, радгоспи. З плином часу та відомими реформами минулися на Україні славні трудові будні, не встановлюються рекорди, відійшли в минуле дошки пошани, немає великих будівництв і немає роботи на селі. Як же живе село?

Здавна Карильське славилося роботящими людьми. Згадує голова місцевого колгоспу «Червоний маяк» в 1981-1991 роках Борис Коток про тяжку щоденну працю. Будували корівники, свинарники, покрили асфальтом ґрунтові дороги, побудували аптеку, вагову, допоміжні приміщення на тракторному стані, зерносушарку, двоповерхову школу, яка й тепер милує око жителів села. Жило село!

Карильське (є дві легенди про топонім: 1- від слова «кара», відправляли козаків спокутувати провину в непрохідні місця на береги річки Вольниці; 2- козак Кирик з сім’єю поселився тут, названо було село Кирикським, а в процесі утворилася сучасна назва) – батьківщина знаного в усьому православному світі Святого Лаврентія Чернігівського. Ще й тепер згадують старожили, як молодим монахом йшов він вулицею села до рідних, як допомагав нужденним. Шанують карильці свого захисника й покровителя. У Преображенській церкві знаходиться частина мощей Святого Лаврентія. На місці, де народився видатний земляк, отцем Василієм та віруючими встановлено пам’ятний хрест, лави та столи для поминання. Планує отець Василій звести й капличку пам’яті, щоби можна було служити молебні для жителів та паломників.

IMG_004
Славна Карильська земля! Співоча Карильська земля! Уже багато років на сценах Чернігівщини виступає фольклорний колектив «Берегиня». Ще в шестидесятих роках минулого століття він створився. Організатором були Любов Бугай і Марія Бугай. Після важкої щоденної роботи поспішали жінки до Будинку культури – і лилася звучна пісня, організовувалися концерти, огляди, поїздки. У багаторічній скарбниці учасників «Берегині» є чимало нагород, згадок і світлин про зустрічі із знаменитими людьми, такими, як Олег Скрипка, Ніна Матвієнко та багатьма іншими. Шанують пісню карильські жінки й примножують традиції села. «Берегиня» є прикладом для молоді. Поточного року молоді жінки створили ансамбль «Криниця». Мудрість і досвід «Берегині» поєднується з молодістю й енергійністю «Криниці».

IMG_006
У день працівників сільського господарства голова ветеранського об’єднання столичного Чернігівського земляцтва Сергій Кудін з Любою Сагань, відомим на Коропщині фотокореспондентом приїхали у село Карильське щоб вкотре зустрітися з жителями, послухати ліричних пісень, набратися снаги й натхнення від людей села.
Організаторами змістовного концерту до Дня працівників сільського господарства були Тетяна Халецька та Юлія Нешта. Інтер’єр залу оформили сучасними та старовинними вишивками майстринь Наталії Пасько, Ганни Карацюби, Наталії Хоменко, Валентини Мицук, Марії Лисенко, Наталії Цимбал. Працівники Будинку культури до свята відкрили друге дихання музею старожитностей. Викликала захоплення фотовиставка, яка є згадкою про минулі часи жителів села.
Вдячні глядачі, які в осінній день раділи святу, за змістовне дозвілля, цікаві конкурсі змагання, у яких брала участь наша молодь, за пишний коровай, що символізує достаток у хаті. Є хліб – є пісня. І поки живе село – буде жити Україна. Просили можновладців: збережіть, приверніться до сільських жителів, пройдіться сільськими вулицями, вдихніть чисте сільське повітря, припадіть до Землі-годувальниці, – і вона віддячить вам і всім нам!

Сергій Кудін і Любов Сагань були добрими гостями Карильської ЗОШ І-ІІІ ступенів, які завітали з цікавими та корисними подарунками для дітей. Привезли вони книги – підручники, посібники зі світової літератури, англійської мови, основ здоров′я, книги відомих сучасників про рідний край, родовід та інше. У ході зустрічі Сергій Кудін розповів про роботу земляцтва, про відомих земляків, про духовну необхідність людини знати своє коріння, бути згуртованим у сучасному суспільстві, приносити користь рідному краєві та Україні.

IMG_001

Цікавою та змістовною була бесіда про роботу школи з директором Ігорем Цупком, сільським головою Наталією Хоменко. Учителі, плануючи роботу з учнями, свято шанують історію села. Школярі пишаються земляком-поетом Миколою Холодним, чиє ім’я внесено до Британської енциклопедії. Збірки його творів виходили у Франції, Великобританії, Канаді. Письменник-шестидесятник, учень Павла Тичини. У кабінеті української мови зібрані твори Миколи Холодного, листи, згадки земляків. У шкільному коридорі оформлена галерея портретів односельчан, які не повернулися з Великої Вітчизняної війни, стенди з фотографіями учасників бойових дій, вдів. На жаль, ветеранів тієї війни стає все менше. Але учні щорічно запрошують їх на зустрічі, вітають зі святами, організовують концерти на День Перемоги. У кабінеті історії обладнано краєзнавчий куточок, в якому зберігаються експонати рідного краю. Пишаються школярі своїми досягненнями, про що свідчать грамоти, подяки на стінах коридору. І виховуються діти на добрій істині:  щоб побудувати щасливе майбутнє, пам′ятай про минуле.

IMG_003

 

IMG_005
Людмила НАЗАРЕНКО, заступник директора Карильської ЗОШ І-ІІІ ступенів Коропського району

Опубліковано у У відділенях | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.